Streamovacie služby v posledných rokoch rastú ako huby po daždi. Možno aj preto sa mnohí plateniu si za filmy a seriály stránia, keďže nadobúdajú pocit, že ich obľúbené tituly sú roztrieštené na niekoľkých frontoch. My teda zhrnieme štyri najväčšie streamovacie služby, ku ktorým máš prístup aj ty a zhodnotíme ich technickú a finančnú stránku.

Netflix

Začneme pekne zhurta, a to najobľúbenejšou SVOD službou na svete, Netflixom. Ten aj keď je s nami už niekoľko rokov, pre Slovákov sa stal prístupnejší len prednedávnom. Vďaka petícii máme totiž lokalizovaný obsah aspoň v českom jazyku, čo sa podpísalo aj na rapídnom náraste predplatiteľov v našom kraji.

Najznámejšia streamovacia služba podľa portálu filmtoro.sk ponúka u nás cez 5000 titulov, z čoho takmer pätinu nájdeš s českými titulkami. Negatívom služby je takmer nulová prítomnosť slovenskej lokalizácie, no na druhej strane, na Netflixe nájdeš filmy z našej produkcie, kde už natívne započuješ slovenčinu.

Najlacnejší variant Netflixu je za 7,99 €, vďaka čomu získaš prístup k základnej kvalite a obsah budeš môcť sledovať len na jednom zariadení. Na dvoch zariadeniach a s podporou HD budeš môcť filmy a seriály sledovať za 10,99 €. Najvýhodnejší plán je podľa nás plán Premium, ktorý stojí 13,99€. Vďaka nemu môžu sledovať Netflix naraz až štyria konzumenti na rôznych zariadeniach, a to dokonca v 4K rozlíšení.

3 exkluzívne tituly, kvôli ktorým sa oplatí predplatiť si Netflix sú:

HBO GO

Lepšie na tom u nás s podporou je však HBO GO. Táto služba u nás ponúka takmer všetok obsah s dabingom alebo titulkami a často aj slovenskou lokalizáciou. HBO GO u nás ponúka takmer 1500 filmov a seriálov, medzi ktorými si každý nájde svojho favorita.

Ďalšou výhodou HBO GO oproti Netflixu je jeho dlhoročná história, vďaka ktorej na službe nájdeme aj staršie kúsky z dielne HBO, ako napríklad legendárni Sopranovci či The Wire. HBO GO na druhej strane disponuje horšou technickou stránkou svojich aplikácii, kedy sme niekoľkokrát pocítili nefunkčnosť mobilnej aplikácie alebo potrebu niekoľkonásobnej obnovy webovej stránky.

www.themoviedb.org

HBO GO je v našich končinách často pribaľované k rôznym balíčkom mobilných operátorov a satelitných spoločností, no ak plánuješ zvoliť tradičnejší prístup na báze mesačných poplatkov, služba ťa vyjde na 5,99 €, čo je v porovnaní s cenou rok dozadu o euro viac.

Najväčšou nevýhodou HBO GO je streamovacia kvalita titulov, ktoré len málokedy sú vo Full HD. Problému s horším rozlíšením sekunduje takisto absencia voľby balíkov, takže je každý užívateľ odkázaný na jednotnú platbu takmer šiestich eur.

3 exkluzívne tituly, kvôli ktorým sa oplatí predplatiť si HBO GO sú:

Prime Video

Streamovacia služba od Amazonu v našich končinách pochopiteľne neslávi rovnaký úspech ako v domovskej Amerike. Stále však ide o solídnu alternatívu v prípade, že si plánuješ predplácať dve streamovacie služby.

Okrem nedostačujúceho obsahu u nás služba stagnuje hlavne kvôli absentujúcej lokalizácii ako v českom, tak aj slovenskom ponímaní. Aj keď je u nás dostupných viac ako 1000 filmov a seriálov, titulky alebo dabing budeš hľadať márne.

www.themoviedb.org

Keď však dokážeš prežiť s anglickými titulkami, tak daj Prime Videu určite šancu. Minimálne prvý polrok stojí za to, keďže vtedy platíš za tonu kvalitného obsahu iba 2,99 € mesačne. Po uplynutí pol roka sa cena zvýši na tradičných 5,99 € za mesiac. Za túto cenu môžeš sledovať filmy až na troch zariadeniach naraz a v mnohých prípadoch aj v 4K.

3 exkluzívne tituly, kvôli ktorým sa oplatí predplatiť si Prime Video sú:

Apple TV+

Nováčikom, ktorí sa každým aspektom snaží dorovnať konkurencii je streamovacia služba od Apple. Či už považuješ Apple TV+ za fiasko, alebo za excelentný krok spoločnosti, jej malinká ponuka sa u nás môže pochváliť plnou lokalizáciou titulkov. Extrémnou výhodou Apple TV+ je najvyšší bitrate zo všetkých streamovacích služieb, kde hodnota pri titule See presahuje až 40MB za sekundu. Ostatné služby v mnohých prípadoch nedosahujú ani polovičnú hodnotu, vďaka čomu Apple TV+ disponuje najkrajším obrazom v porovnaní s konkurenciou. Apple predĺžil hneď niekoľko štartovacích seriálov, takže službe pravdepodobne verí.

www.themoviedb.org

Čím sa v spoločnosti dušujú sú čísla predplatiteľov, ktoré sú však ovplyvnené jedným zásadným aspektom. Apple totiž svoju streamovaciu službu dodáva zdarma na rok pre všetkých zákazníkov, ktorí si zakúpia hocijaké nové zariadenie. Pre ostatných tak po siedmich dňoch skúšobnej doby neostáva nič iné, iba platiť mesačne 4,99 €.

3 exkluzívne tituly, kvôli ktorým sa oplatí predplatiť si Apple TV+ sú:

Ďalšie alternatívy na sledovanie filmov a seriálov

YouTube kanál Filmy česky a zadarmo, ktorý sleduje už vyše 325-tisíc ľudí, ponúka množstvo domácich aj zahraničných filmov v češtine úplne zadarmo. Za projektom stojí filmový distribútor MagicBox.

Vychutnať si tak môžeš tituly ako Na život a na smrť (Lone Survivor), Pelíšky, Kajínek, Princezná ze mlejna 2, Diabli na motorkách (Hell Ride) a mnoho ďalších. MagicBox pridáva na kanál s výzvou „Doma seď a zachraň svět!“ jeden film každý deň, a postupne tak pribúdajú ďalšie známe tituly, ktoré budú dostupné počas 30 dní.

Aerovod

Bonusom a veľkým prekvapením pre nás je streamovacia služba Aeorvod. Tá sa nad vyššie spomínanými, celosvetovo známymi SVOD službami vyznačuje najmä svojským obsahom, orientovaným najmä na festivalovú tvorbu a dokumenty. Aeorovod poskytuje prístup k viac ako 300 titulom, ktorých pôvod často siaha aj do kútov nezávislej tvorby Česka a Slovenska.

Snímky na Aeorovode sú väčšinou v kvalite Full HD a prístup k ním môže užívateľ nadobudnúť hneď niekoľkými spôsobmi. Najpohodlnejšou formou je jednotné predplatné na úrovni 150 Kč mesačne, kde však nie sú dostupné všetky tituly. Novšie snímky, ako aj oscarový Parazit, sa tak dá jednorazovo pozrieť za 60 Kč alebo navždy stiahnuť za 110 Kč, čo sú za takýto hit viac než príjemné čiastky. Ak si však trpezlivý, tak takéto filmy budú čoskoro zahrnuté aj v predplatnom. Na otázku kedy a či vôbec, ti Aeorovod rád odpovie v samostatnej kolónke na karte daného filmu.

3 exkluzívne tituly, kvôli ktorým sa oplatí predplatiť si Aerovod sú:

Je takmer isté, že tento konkurenčný boj by sa dal okresať len na HBO GO a Netflix. Je však dobré obzrieť sa na všetky plusy a mínusy služieb a možno zvážiť kombináciu jednej z týchto dvoch s Prime Videom a Aerovodom. Apple TV+ momentálne môžeme odporúčať iba v prípade, že ho máte zadarmo k zariadeniu. Na pravidelné predplácanie by sme si ešte niekoľko týždňov počkali. Ako sme nedávno spomínali, pirátiť sa v dnešnej dobe nevypláca a exkluzívny obsah je doslova na dosah ruky.

Aplikácie