Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Juhokórejský fúzny reaktor KSTAR pri poslednom teste zlomil dôležitý rekord, upozorňuje portál Interesting Engineering. Tomuto potenciálne revolučnému zariadeniu sa podarilo dosiahnuť teplotu plazmy až 100 miliónov °C, čo je približne 7-násobok teploty v jadre nášho Slnka. Tak horúcu plazmu sa podarilo udržať rekordne dlho a reaktor pokoril aj ďalší dôležitý míľnik.

100 miliónov °C a vyše 100 sekúnd

Teplotu na úrovni až 100 miliónov °C reaktor pri poslednom teste udržal po dobu 48 sekúnd a zároveň dokázal až 102 sekúnd udržať takzvaný H-mode, teda prevádzkový stav, ktorý je možné v takýchto reaktoroch, známych ako tokamaky, dosiahnuť. Vedci sa momentálne snažia vyvinúť tokamaky, ktoré zvládnu udržiavať takúto horúcu plazmu čo najdlhšie, aby dokázali zabezpečiť produkciu energie.

Podarilo sa tak zásadne prekonať predchádzajúci test a to vďaka rôznym technologickým vylepšeniam, ktorých sa reaktor dočkal. Pôvodne napríklad využíval uhlíkové odvádzače, ktoré boli vymenené za volfrámové – v podobných podmienkach bola ich povrchová teplota nižšia až o 25 % a test tiež potvrdil, že diagnostické a ovládacie systémy, ako aj ohrev, spoľahlivo fungovali a sú schopné udržiavať zariadenie v prevádzke dostatočne dlho.

National Research Council of Science & Technology

Dlhodobým cieľom zariadenia KSTAR je dosiahnuť plazmu s teplotou vyše 100 miliónov °C a udržať ju stabilnú po dobu až 300 sekúnd. K tomuto číslu sa chcú vedci postupne dopracovať takýmito experimentami, výskumom, rôznymi vylepšeniami a s ovládaním samotného reaktora im dokonca pomáha aj umelá inteligencia.

Pomalý vývoj

Fúzne reaktory vyvíja ľudstvo už desaťročia a dlhodobo sa o nich hovorí ako o energetike budúcnosti, od reálnej prevádzky sú však stále ďaleko. Alternatívou k obrovským tokamakom sú rôzne laserové reaktory, v ktorých sú palivové pelety bombardované intenzívnymi lúčmi. Aj tieto metódy prinášajú sľubné výsledky.

Budúcnosť energetiky

Zariadenie KSTAR je v porovnaní s plánovanými experimentálnymi reaktormi, ako je napríklad európsky ITER, pomerne malé. V priemere dosahuje „len“ 1,8 metra, kým ITER až 6,2 m. Skutočný rozdiel je však v objeme plazmy, ktorá má v tomto prípade 17,8 m3 – v prípade zariadenia ITER je to až 830 m3.

Zásadný míľnik sa nedávno podarilo dosiahnuť aj japonskému zariadeniu JT-60SA, ktorého objem plazmy dosahuje až 90 m3. Plazma vo vnútri tohto tokamaku dosahuje teplotu až 200 miliónov °C, pričom je výsledkom spolupráce viac ako 500 vedcov a inžinierov z viac ako 70 spoločností z Japonska a Európy

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú