V Japonsku sa podarilo v spolupráci s Európskou úniou uviesť do prevádzky JT-60SA, doteraz najväčší funkčný tokamak na svete. Tento typ fúzneho reaktora má obrovský potenciál pre budúcnosť energetiky a je nesmierne dôležitý aj pre EÚ, ktorá stavia jeho ešte väčšieho nástupcu a bude potrebovať všetky informácie a dáta, ktoré JT-60SA získa, vysvetľuje ScienceAlert.

Výskumné zariadenie

Aj keď dosahuje JT-60SA ohromné rozmery a v jeho útrobách sa počas prevádzky nachádza až 90 m3 extrémne horúcej plazmy, v ktorej prebieha fúzia, teda spájanie atómov. Počas tohto procesu dochádza k tvorbe ťažších prvkov a uvoľňovaniu veľkého množstva energie, ktorú majú tokamaky odoberať a v budúcnosti odovzdávať do elektrickej siete.

V skutočnosti ale tento proces nie je ani zďaleka tak jednoduchý, ako sa zdá. Plazma vo vnútri tohto tokamaku dosahuje teplotu až 200 miliónov °C, pričom teplota je len jedna z mnohých výziev, s ktorými sa musia takéto zariadenia a ich technológie vysporiadať. JT-60SA je preto najmä len výskumné zariadenie, ktoré pomôže vo vývoji a stavbe ďalších, oveľa efektívnejších a najmä väčších tokamakov.

Tokamak Energy ltd.

Ako informuje Európska komisia, tento tokamak je výsledkom spolupráce viac ako 500 vedcov a inžinierov z viac ako 70 spoločností z Japonska a Európy, pričom už čoskoro môže nasledovať v jeho stopách ITER – gigantický tokamak, ktorého výstavba prebieha vo Francúzsku a ďaleko presiahol svoj rozpočet.

Môžu byť kompaktné

Ohromný míľnik nedávno dosiahol aj tokamak ST40, v ktorom sa vedcom podarilo dosiahnuť teplotu 100 miliónov °C. Jeho priemer pritom dosahuje len 0,8 m, avšak zatiaľ nie je jasné, či dokážu byť tokamaky v tak malých rozmeroch efektívne a či vygenerujú viac energie, než je do nich vloženej.

Potreboval úpravy

JT-60SA to nemal ľahké a prvú plazmu dosiahol len nedávno a to aj napriek tomu, že jeho výstavba započala pred viac ako 15 rokmi. Počas dôležitých testov totiž v minulosti došlo k poruche a poškodeniu viacerých komponentov, pričom z reaktora uniklo aj hélium.

Podľa osôb zodpovedných za projekt mali veľké šťastie, pretože ak by bol prúd v reaktore vyšší, došlo by k oveľa katastrofálnejšiemu poškodeniu zariadenia. Do roku 2050 chce Japonsko postaviť aj zariadenie DEMO, ktoré bude prvým skutočným krokom smerom ku komerčnej prevádzke tokamakov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP