Bezpečnostné prvky smartfónov majú ochrániť naše súkromie pred cudzími ľuďmi, no niekedy to dokážu robiť až príliš razantnými krokmi. V prípade modelov od Apple tu nájdeme aj možnosť, ktorá sa postará o to, aby všetky údaje používateľa po niekoľkých nesprávnych pokusoch o odomknutie heslom zmizli. Hoci sa niekomu môže strata dát zdať ako scenár zo zlého filmu, iPhony sa týmto spôsobom snažia používateľov len chrániť a tí by mali túto možnosť využiť. 

Pri nastavovaní bezpečnosti nového iPhonu mnohí odmietnu funkciu, ktorá môže jedného dňa zachrániť ich súkromie pred tým, aby sa dostalo do rúk zlodeja. V prípade slabého zabezpečenia smartfónu totiž nie je veľký problém dostať sa do systému, kde si už môže hocikto pozerať súkromné fotografie, správy a ďalší obsah. Tejto situácii sa však môžu všetky iPhony vyvarovať pomocou funkcie, ktorá po 10 neúspešných pokusoch o odomknutie systému z neho vymaže všetky osobné údaje.

Jednoduchá, no účinná pomoc

Mnohí sa však boja túto možnosť využiť, pretože v prípade, ak by k takémuto problému došlo, stratia všetko, čo si vo svojom iPhone schovávali dlhý čas. Ani vymazanie údajov týmto spôsobom ale nie je úplne jednoduché a potrvá to aj 3 hodiny. Na to upozornil aj John Gruber z portálu Daring Fireball. Po prvých 5 pokusoch sa totiž iOS zablokuje na 1 minútu a používateľ je obmedzený iba na volanie tiesňovej linky. Po šiestom neúspešnom pokuse sa systém zablokuje na 5 minút a po siedmom pokuse na 15 minút. Pokým by teda niekto zadal 10 neúspešných hesiel, trvalo by mu to zhruba aj 3 hodiny.

Nenechaj si ujsť
Táto spoločnosť vyhlasuje nepríjemnú správu: Dokážeme prelomiť zabezpečenie iPhonov so 100 % úspešnosťou

Vymazanie údajov pomocou tejto možnosti teda nie je jednoduchou úlohou. V bežnom živote by dieťa či niekto iný nedokázal zo zamknutého iPhonu behom chvíle odstrániť súkromné dáta. Napriek tomu je táto ochrana vhodným spôsobom ako niekomu zabrániť v prístupe k týmto údajom.

Stačí, ak si majiteľ iPhonu túto funkciu aktivuje v Nastaveniach, kde pod záložkou Touch ID a kód, respektíve Face ID a kód, nájde možnosť „Vymazať dáta“. Jednoduchým kliknutím tak každý môže ochrániť svoje súkromie, ktoré by sa inak mohlo pri odcudzení iPhonu dostať do nesprávnych rúk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom