Nemecká automobilka Volkswagen naďalej naráža na problémy s prechodom na elektromobilitu. Ako totiž upozorňuje portál Automotive News Europe, kvôli nízkym predajom je spoločnosť nútená obmedziť výrobu svojich elektrických áut v továrni v Zwickau. Drastické riešenie sa pritom dotkne viacerých elektrických modelov, nielen značky Volkswagen.

Príde o jednu zmenu

Továreň v Zwickau sa zaoberá výrobou elektrických áut a nové obmedzenia sa dotknú haly s číslom 5, v ktorej sú vyrábané modely Volkswagen ID.3 ale tiež Cupra Born, štýlový prémiový elektromobil s dojazdom cez 500 km a vzhľadom na veľkosť auta aj veľkým výkonom. Dôvodom sú pokračujúce nízke predaje elektromobilov koncernu Volkswagen.

Ide len o jedno z viacerých riešení, ktoré koncern v posledných mesiacoch kvôli problémom s predajmi implementoval, pričom v minulosti už ohlásil prepúšťanie v tejto továrni a došlo aj k pozastaveniu výroby Audi Q4 E-tron, Q4 Sportback E-tron a tiež Volkswagenu ID.4 a ID.5 – v ich prípade má koncern problém s nedostatočnými dodávkami elektromotorov.

Volkswagen

Značkám sa však nedarí dokonca ani na domácom nemeckom trhu, kde naďalej dominuje americká Tesla. Tej sa náskok v oblasti moderných elektromobilov vyplatil a dominuje na trhoch takmer všetkých európskych krajín, pričom na krk jej začínajú dýchať čínske značky s lacnými elektromobilmi.

Kým jedna z výrobných liniek tentoraz stratila jednu pracovnú zmenu, druhá linka zastavila svoje operácie úplne kvôli problémom s dodávkami komponentov, dodáva InsideEVs.

Nič nie je stratené

Pre automobilku však zatiaľ nie je nič stratené, keďže v októbri zaznamenala intenzívny nárast predajov a to až o 10,7 % v porovnaní s minulým rokom. Ak sa koncernu podarí ďalej navyšovať predaje, najväčších problémov sa môže v blízkej budúcnosti zbaviť.

Vážne obmedzenie

Volkswagen chce v tejto továrni ročne vyrábať 330 000 vozidiel, čo sa však zatiaľ dosiahnuť nedarí. V roku 2022 sa v Zwickau podarilo vyrobiť len 218 000 áut a oveľa lepšie na tom továreň nie je ani v tomto roku, kedy očakáva celkovú výrobu na úrovni 230 000 áut. Zo šiestich modelov Volkswagen v Zwickau vyrába len dva a aj tie v obmedzenom režime.

Najväčším problémom je kombinácia nižšieho dopytu a zároveň príchodu americkej automobilky Tesla, ktorá v Berlíne postavila novú továreň produkujúcu Model Y, jedno z najúspešnejších áut modernej histórie európskeho automobilového priemyslu. Tento model sa v prvom štvrťroku dokonca stal najpredávanejším na svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP