Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hubblov vesmírny teleskop zachytil extrémne rýchly prúd hmoty, ktorý vznikol po zrážke dvoch neutrónových hviezd s veľmi vysokou hustotou, informuje ScienceAlert.

Táto hmota zdanlivo prekonala rýchlosť svetla, čo je ale nemožné. Vedci však prichádzajú s vysvetlením tohto vzácneho fenoménu.

Mali sme chybné dáta

Hubblov teleskop pozoroval túto zrážku po dobu 8 dní a následne, po približne 159 dňoch, opäť po dobu ďalších 8 dní. Na masívnu kolíziu sa ale dívalo aj európske vesmírne observatórium Gaia a tiež niekoľko teleskopov z Národnej vedeckej nadácie (NSF).

Vďaka dátam z týchto pozorovaní a niekoľko mesiacov trvajúcej analýzy dokázali astronómovia presnejšie určiť rýchlosť gejzíru hmoty.

Kým najprv sa zdalo, že prekonala rýchlosť svetla, nové a oveľa presnejšie analýzy špecifikovali rýchlosť na 99,97 % rýchlosti svetla. K tvorbe takéhoto lúča hmoty došlo po zrážke dvoch hviezdnych jadier, ktoré dosahujú neuveriteľne vysokú hustotu a keďže sa prúd pohybuje takmer rovnakou rýchlosťou, ako svetlo, ktoré produkuje, zo Zeme sa zdá, že toto svetlo prekonáva oveľa väčšie vzdialenosti než v skutočnosti.

Umelecké znázornenie zmagnetizovanej rotujúcej neutrónovej hviezdy. Zdroj: Juric.P / Depositphotos

Dáta z Hubblovho vesmírneho teleskopu boli natoľko skreslené, že podľa nich hmota prekonávala rýchlosť svetla až 7-násobne.

Podľa presnejších dát, ktoré pochádzali z niekoľkých mesiacov po samotnej zrážke, to bolo stále 4-násobne rýchlejšie. Vedcov napriek tomu teší presnosť, s akou dokáže Hubblov teleskop vykonávať astrometriu a sú presvedčení o tom, že to Vesmírny teleskop Jamesa Webba zvládne ešte oveľa lepšie a presnejšie.

Dôležité vesmírne zrážky

Kolízie vesmírnych objektov sú pre vedu nesmierne dôležité a to o to viac, ak ich dokážeme priamo pozorovať. Dôkazom je aj nedávna misia sondy DART, ktorá narazila do asteroidu Dimorphos a úspešne upravila jeho obežnú dráhu oveľa lepšie, než vedci predpovedali.

Dôležité sú pre vedcov aj zrážky čiernych dier, ktoré dokážu vytvoriť gravitačné vlny. Tie je možné merať aj na Zemi, pretože spôsobujú vlnenie časopriestoru.

Zdanlivá rýchlosť

Hubblesite zároveň vysvetľuje, že zdanlivá rýchlosť, či už je to 7-násobok alebo 4-násobok rýchlosti svetla, nemá spoločné so skutočnou rýchlosťou prakticky nič. Naďalej platí, že hmota nemôže prekonať rýchlosť svetla a potrebovala by za takýmto účelom nekonečné množstvo energie.

Casey Reed, Penn State University

Zdanlivá rýchlosť objektov a hmoty vo vesmíre je ale pre astronómov užitočná, pretože s jej pomocou je možné následne určiť pozíciu pozorovaného javu, ale tiež skutočnú rýchlosť. Tento objav zároveň potvrdzuje spojitosť medzi zrážkami neutrónových hviezd a vznikom krátkych gama lúčov, vysvetľujú v štúdii zverejnenej vo vedeckom žurnále Nature.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú