Zaujímal si sa niekedy o príbehové pozadie tvojich obľúbených herných sérií? V mnohých prípadoch sa ako hráč ocitneš v zdevastovanom svete, ktorému predchádzala nejaká katastrofa, vypuknutá pandémia alebo nešťastná udalosť spôsobená ľudským pričinením. Toto je náš výber ôsmich ikonických herných katastrof, vďaka ktorým sme v týchto nehostinných svetoch boli ochotní prežiť desiatky hodín.

Resident Evil séria

Kde lepšie začať našu púť po nebezpečných univerzách, ako pri starom otcovi survival hororov a jednej z najznámejších videoherných epidémií všetkých čias. Svet hier zo série Resident Evil je plný krvilačných zombie, ktorí vznikli ľudskou chybou v utajovaných laboratóriách Umbrella Corporation.

Pri uniknutí vírusu označovaného T-Virus na povrch sa všetko živé pri kontakte s ním premení na nebezpečnú biologickú zbraň s jediným cieľom – zožrať všetko s krvným obehom zaživa.

Metro séria

Po nukleárnej vojne v roku 2013 je takmer celá populácia Ruskej federácie odkázaná na život v podzemných tuneloch bývalého metra. Vstup na pevninu je bez špeciálnych prístrojov takmer nemožný.

Okrem toxického povrchu a vysokej radiácie však na teba číhajú za každým rohom mutanti, ktorých odstránenie si vyžaduje poriadnu dávku odvahy a využívanie nesmierne dôležitých surovín. Videoherná séria Metro nie je o zrode hrdinu, ale o schopnosti adaptácie sa na extrémne podmienky nehostinného sveta.

Plague Inc.

Minimalistická zábavka, ktorá si už niekoľkokrát podmanila celý svet je dnes opäť, kvôli súčasnej epidémii koronavírusu, v kurze. V minimalistickej hre je tvojou úlohou infikovať celý svet špecifickým morom a následne vyhubiť všetko živé.

V porovnaní s ostatnými hernými katastrofami na tomto zozname, v Plague Inc. sa do roly antihrdinu vžiješ ty a vytúžený koniec kampane uvidíš až po nakazení celého sveta.

S.T.A.L.K.E.R. séria

Legenda nad všetkými legendami. Hry zo série Stalker sa odohrávajú na území najväčšej nukleárnej katastrofy spôsobenej človekom. Samozrejme, prechádzka po nehostinnom Černobyle je okorenená o biologicky zmutovanú faunu, a tak tvojou úlohou je v tomto svete prežiť za všetkých okolností.

V porovnaní s hrami zo série Metro, Stalker stavia viac na taktike, RPG prvkoch a organizácií zdrojov, ako sú náboje alebo jedlo, čo sa v konečnom dôsledku odráža aj na vysokej náročnosti a problematickej prístupnosti pre nových hráčov.

The Last of Us

To, akými uhlami pohľadu sa dá pozerať na zombie apokalypsu ukázalo aj majstrovské dielo The Last of Us. V tomto zdevastovanom svete nie je úplné isté, kde a ako vznikla epidémia, vďaka ktorej na živej tkanine ľudí vznikajú mutujúce výrastky podobné hubám.

Tie následne ovplyvňujú nervovú sústavu jedinca a menia ho v priebehu len niekoľkých hodín na mäsožravého predátora. Svet The Last of Us je v troskách a ulice sú zahltené nebezpečnými zombíkmi, no ako hra ukáže, vo svete, kde aj ta najzatracovanejšia surovina má hodnotu zlata, sú najhoršími nepriateľmi ľudia.

The Legend of Zelda: Majora’s Mask

Pokračovanie jednej z najlepších hier všetkých čias prišlo v roku 2000 a po prvýkrát v histórii série The Legend of Zelda si sa na osudy postáv díval skrz šedé okuliare. To spôsobila kríza v danom univerze, kde katastrofu predstavuje škeriaci sa mesiac na oblohe.

Ten sa pomaly približuje ku krajine Hyrule s hrozbou vypálenia celého územia, a ty ako hráč máš tri herné dni na to, aby si tejto katastrofe zabránil. K tomu ti dopomôže ikonická okarína, vďaka ktorej si vieš ovládaním herného času nahrabať pár hodín navyše.

Final Fantasy VI

Ešte predtým, ako sa séria Final Fantasy dostala na konzoly PlayStationu, sága si hrdo panovala na konzolách od Nintenda. Posledný diel 16-bitovej éry niesol číslovku 6 a mnohí tento diel doteraz považujú za najlepší. Na tom sa vo veľkej miere podpísal ikonický zloduch a Joker Final Fantasy hier, Kefka, ktorého cieľom je zničiť svet. To rozdeľuje hru na dve etapy nazvané ,,World of Balance“ a ,,World of Ruin“.

Z toho ti môže byť jasné, že Kefkovi sa svet podarilo zničiť a ty poslednú tretinu hry cestuješ po zdevastovanom postapokalyptickom svete bez lesov a pitnej vody, kde každý stret s nepriateľom môže byť tvoj posledný.

Nenechaj si ujsť
8 titulov na Netflixe a HBO GO, ktoré musí vidieť každý nadšenec technológií

Mass Effect trilógia

Zatiaľ čo ty so Shepardom ťažíš suroviny na iných planétach, civilizáciu ohrozuje apokalypsa v podobe približujúceho sa útoku starobylých Reaperov. Práve toto zoskupenie nekonečného počtu organických myslí stojí za všetkým, čo v univerze Mass Effect vidíš.

Toto božstvo funguje v určitých cykloch, kedy už niekoľko milénií za sebou v určitý moment zozbiera všetok život v galaxii, aby mohla nastať nová etapa. Určité rasy vo vesmíre už pár takýchto čistiek prežilo, a preto sa veliteľ Shepard vyberá na cestu zhromaždiť všetok známy život v galaxii v boji proti tomuto božstvu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom