Väčšina filmov môže o podobných zárobkoch iba snívať, pre nového Avatara však ide o sklamanie. Avatar: Cesta vody má za sebou otvárací víkend a aj napriek skvelým tržbám o úspešnom štarte otvorene hovoriť nemožno.

Rekordy sa tentokrát neprepisovali

Nový Avatar štúdiu Disney za úvodný víkend v kinách zarobil 435 miliónov dolárov. Z toho 134 miliónov filmu zabezpečili diváci v Severnej Amerike, 301 miliónov návštevníci kín na medzinárodných trhoch vrátane Slovenska. Avatar tak v tržbách podliezol očakávania analytikov, ktorí filmu za prvý víkend predpovedali pol miliardy dolárov, informuje Hollywood Reporter.

Nový Avatar sa so 435 miliónmi stal tretím najúspešnejším otváracím filmom od začatia pandémie. Úspešnejší od roku 2019 boli len Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva so 442 miliónmi a Spider-Man: Bez domova, ktorý za prvý víkend globálne zarobil 600 miliónov.

TMDB

Vzhľadom na gigantický rozpočet filmu, ktorý môže predstavovať až takmer pol miliardy dolárov (aj to bez stomiliónových marketingových nákladov), ide o pre štúdio Disney aj napriek vysokým úvodným tržbám o sklamanie.

Jedni hovoria o úspechu, druhí o sklamaní

Pri pohľade na čísla sa však analytici nevedia celkom zhodnúť. Jedna skupina hovorí, že prvé čísla sú zlým signálom – Avatar prišiel až príliš neskoro po prvom filme a diváci už na dobrodružstvá na Pandore nie sú tak zvedaví, ako pred 13 rokmi.

Druhá skupina analytikov naopak poukazuje na prehnane vysoké očakávania pri otváracom víkende a predpovedá filmu veľkú budúcnosť. Dôvodom sú silné zárobky z medzinárodných trhov ako i skutočnosť, že Avatar sa v kinách ešte týždne nestretne s nijakou výraznejšou konkurenciou a môže naďalej pokračovať vo svojej dominancii.

Analytici pritom poukazujú aj na prvý film, ktorý po premiére v roku 2009 rovnako nezačal najpôsobivejšie – za prvý víkend zarobil v 241 miliónov, takmer dvakrát menej ako terajšie pokračovanie, a napokon sa v kinách premietal 34 týždňov a v tržbách zbúral strop.

O budúcnosti značky sa ešte len rozhodne

Či sa bude rovnaký scenár opakovať aj pri pokračovaní, zatiaľ nevedno. Podľa Jamesa Camerona bude finančný úspech filmu vo veľkom záležať od divákov, ktorí si budú chcieť dobrodružstvo na Pandore zopakovať a budú sa do kina vracať.

20th Century Fox

Tu filmu príliš nepomáha jeho viac než 3-hodinová dĺžka, ktorá je aj podľa našich dojmov aj napriek skvostnému vizuálu trochu zbytočná. Kľúčovým pre ziskovosť filmu sa preto ukážu ďalšie týždne, ktoré zároveň vo veľkom napovedia o celej budúcnosti značky.

Avatar je aktuálne naplánovaný na 5 filmov, ak by sa však tržby z práve premietaného blockbusteru ukázali ako nepresvedčivé, sci-fi séria sa skončí predčasne už svojím tretím filmom, ktorý má premiéru naplánovanú na 20. decembra 2024.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú