Koronavírus je čoraz bližšie našich hraníc a každým dňom je nakazených viac a viac ľudí. Ako účinnú ochranu proti nakazeniu odborníci odporúčajú najmä respirátory. Tie sú však účinné iba vtedy, ak dokonale obopnú sánku. Práve tu môžu mať ľudia s bradou veľký problém, informuje CDC. Ako prvý to tieto dni pripomenul portál Živé.cz vo svojom článku.

Americké Centrum pre kontrolu chorôb a prevencie CDC vytvorilo veľmi zaujímavú infografiku. Je už síce stará tri roky a viacmenej vtipnou formou zobrazuje účinnosť respirátor závislosti od toho, aký má daná tvár typ ochlpenia a práve v týchto dňoch, kedy je celosvetová hrozba koronavírusu, opäť získava pozornosť.

Respirátor má za úlohu filtrovať nebezpečné častice, aby sa nedostali do dýchacích ciest. Správne bude fungovať iba vtedy, ak dokonale priľne k tvári a ochráni dýchacie cesty. Ak má človek v tvojom okolí bujnú bradu, povedz mu, že v prípade veľkej pandémie by sa musel, buď vzdať brady alebo zdravia. Samozrejme, preháňame, ale respirátor nebude fungovať, pretože vlasy sú oveľa väčšie ako vdychnuté častice.

Preto väčšina častíc a plynov obíde tesnenie respirátora a pomedzi medzeru v ochlpení sa môže dostať až do dýchacích ciest nositeľa. Niektoré štúdie ukázali, že dokonca aj dvojdňové strnisko môže znížiť ochranu a prítomnosť brady pod respirátorom spôsobuje 20 až 1000-krát viac úniku častíc v porovnaní s tými, ktorí sú oholení.

Hlavnou prevenciou pred ochorením by mala byť vhodná hygiena, ale poďme sa pozrieť sa typy respirátorov. Zdravotnícke rúško je určené skôr pre ľudí, ktorí už sú vírusom nakazení a jeho používaním budú brániť ďalšiemu šíreniu. Naopak respirátor je určený pre zdravých ľudí, ktorí sa chcú pred koronavírusom chrániť. Hlavným faktorom pri výbere správneho respirátora je jeho ochranná škála označená ako FFP.

Sú známe celkovo 3 stupne ochrany – FFP1, FFP2 a FFP3. Stupeň FFP1 dokáže odfiltrovať jemné prachové častice a aerosólu na olejovom či vodnom základe s účinnosťou 80 – 90 %. Tie sa vyskytujú pri vŕtaní alebo rezaní. FFP2 má zvýšenú účinnosť až na 95 %. Najvyššiu škálu filtrácie má FFP3, ktorý sa používa najmä v zdravotníctve či farmaceutickom priemysle.

Infografika mala spojitosť s akciou Movember, kedy sa každoročne konajú akcie, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie o zdraví mužov. S ním sa spája aj „No shave“, čiže  výzva pre mužov, aby na mesiac zahodili svoje žiletky a  holiace strojčeky. Niekedy vzhľad musíme obetovať pre to, aby sme boli zdraví.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP