Vedcom sa podarilo nájsť dôkazy o pôvode asteroidu Kamo’oalewa, čo v preklade z havajčiny znamená „oscilujúci úlomok“. Ako vysvetľuje portál Live Science, Kamo’oalewa dosahuje veľkosť približne 40 metrov a počítačová simulácia ukázala, že je jeho pôvodom Mesiac. Pôvod tohto asteroidu miatol vedcov už roky, dôkazy o ňom priniesla počítačová simulácia.

Produkt zrážky

Tento asteroid sa astronómom podarilo objaviť v roku 2016 a pri jeho pozorovaní prišli na to, že navštevuje našu planétu pravidelne. Počas každého apríla sa k nám priblíži na vzdialenosť 14,4 miliónov kilometrov a v roku 2021 analýza odhalila, že sa zloženie tohto objektu podobá na zloženie prirodzenej družice Zeme, Mesiaca.

Pomocou novej počítačovej simulácie, ktorej výsledky vedci prezentovali spolu s celkovými výsledkami štúdie prostredníctvom žurnálu Nature Communications Earth & Environment, sa podarilo toto zloženie vysvetliť. Asteroid Kamo’oalewa je totiž zrejme úlomkom Mesiaca, ktorý sa odtrhol počas silnej kolízie Mesiaca s iným, neznámym objektom v dávnej minulosti.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

Na tomto asteroide najprv vedcov zaujal fakt, že ide o kvázi-družicu, teda objekt, ktorý sa nachádza tak blízko k Zemi, až sa zdá, že okolo nej obieha. V skutočnosti sa však nachádza na orbite Slnka, podobne ako samotné planéty.

Na základe jeho dráhy však prišli astronómovia aj na to, že sa bude nachádzať v našej blízkosti miliardy rokov, pričom bežne sa takéto asteroidy zdržia len niekoľko desaťročí.

Vesmír plný zrážok

Náš vesmír je, ako naznačujú doterajšie pozorovania, zrážok plný a to nielen na úrovni asteroidov. Nedávno sa podarilo zaznamenať aj zrážku dvoch planét. K objavu došlo neďaleko hviezdy podobnej Slnku známej ako ASASSN-21qj vzdialenej 1 800 svetelných rokov. Hviezda pritom vzbudila pozornosť astronómov ešte v decembri 2021, kedy s nevysvetliteľných dôvodov stratila značnú časť svojho jasu

Prekvapivý pôvod

Práve nezvyčajná obežná dráha vedcov viedla k tomu, že vykonali analýzu, ktorá nakoniec viedla k odhaleniu jeho netradičného pôvodu. Ten však zároveň vysvetľuje aj samotnú dráhu. Doteraz pritom astronómovia očakávali, že objekty ulomené z Mesiaca spadnú naspäť na lunárnu povrch alebo na Zem – uvoľnenie do slnečnej sústavy neočakávali.

Komplikovaný počítačový model, ktorý pôvod asteroidu potvrdil, pracoval s nesmierne zložitou a náročnou simuláciou nielen samotných zrážok a síl, ktoré v nich prebiehajú, ale tiež gravitačných síl, ktoré môžu fragmenty z týchto zrážok ovplyvňovať. Výskum však nekončí a vedci sa teraz snažia zistiť, ako presne táto zrážka prebehla a kedy k nej došlo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú