Vedel si, že Mesiac hrdzavie? Ak nie, nič si z toho nerob, donedávna o tom nevedeli ani vedci. Tím vedcov, ktorý tento objav učinil, informoval verejnosť prostredníctvom žurnálu Science Advances, kde detailne popísal procesy, ktoré pravdepodobne vedu k oxidácii železa, respektíve jeho zlúčenín nachádzajúcich sa na Mesiaci, na tému upozornil portál Iflscience.

Hematit na Mesiaci

Konkrétne vedci detegovali pomerne veľké množstvo hematitu na povrchu, čo vo vedeckej obci okamžite vyvolalo vlnu rozruchu. Objavenie hematitu na Mesiaci je zarážajúce najmä preto, nakoľko hematit je druh zoxidovaného železa, chemicky veľmi podobný hrdzi.

Tá na Zemi vzniká na povrchu železných objektov vplyvom kyslíka a vody, teda látok, ktoré sa na Mesiaci bežne nevyskytujú. Okrem toho je Mesiac vďaka svojej nevýznamnej a riedkej atmosfére „bombardovaný“ slnečným vetrom plným vodíka, ktorý je donorom elektrónov pre materiály, s ktorými interaguje, informoval web Sciencealert.

Mesačná korózia Shuai Li

Vzhľadom na to, že povrch Mesiaca je ovplyvňovaný slnečným vetrom plným vodíka, ktorý pôsobí proti oxidácii, je objav hematitu, oxidovaného minerálu naozaj neočakávaný. „

Hematit bol objavený vďaka prvej indickej lunárnej misii Čandraján-1, ktorá sa na obežnú dráhu Mesiaca  dostala ešte v roku 2008. Čandraján-1 okrem iného pomohla vedcom v roku 2018 objaviť na povrchu Mesiaca ložiská plné vodného ľadu najmä v oblastiach mesačných pólov. Tiež našla na povrchu pristávací modul Vikram, s ktorým počas približovania sa k Mesiacu stratila kontakt.

Mapa hematitu objaveného na Mesiaci Shuai Li

Uvedená indická sonda bola vybavená viacerými prístrojmi, z ktorých sa najviac pri objavení hematitu uplatnil zobrazovací spektrometer M3 (Moon Mineralogy Mapper) vesmírnou agentúrou NASA tak, aby Čandraján-1 dokázal podrobne študovať minerálne zloženie lunárneho povrchu.

„Keď som skúmal údaje získane prostredníctvom M3 v polárnych oblastiach, zistil som, že niektoré spektrálne znaky a vzory sa líšia od tých, ktoré vidíme nižších zemepisných šírkach (oblasť rovníka) alebo vzoriek Apolla“ uviedol Li.

Zem spôsobuje oxidáciu Mesačného povrchu

Na základe dlhodobého skúmania týchto údajov vedci dospeli k záveru, že na Mesiaci môže, podobne ako na Zemi, dochádzať k oxidácii kovov, čo potvrdzuje aj samotný objav spomínaného lunárneho hematitu.

„Naša hypotéza je taká, že lunárny hematit vzniká oxidáciou povrchového železa kyslíkom z horných vrstiev atmosféry Zeme, ktorý bol nepretržite vháňaný na povrch Mesiaca prostredníctvom slnečného vetra“ vysvetľuje Li.

To, že kyslík sa zo Zeme dostáva na Mesiac prostredníctvom slnečného vetra, vieme už z japonskej misie Kaguya, ktorá bola do vesmíru vypustená v roku 2007. O dva roky neskôr dokázala Kaguya uskutočniť topografické, gravitačné merania, preskúmať atmosféru a podpovrchovú štruktúru Mesiaca.

Uvedenú hypotézu potvrdzuje aj to, že lunárny hematit bol objavený na strane Mesiaca, ktorá je vždy obrátená k Zemi, pričom na odvrátenej strane sa našlo iba minimálne množstvo tohto minerálu.

Inými slovami vedci prišli na to, že prítomnosť hematitu úzko koreluje s obsahom vody, ktorá bola objavená vo forme ľadu vo vyšších zemepisných šírkach (oblasť pólov), ktoré sa nachádzajú najmä na k Zemi bližšej strane Mesiaca, informoval web Phys.

Vedci tento objav pokladajú za nesmierne dôležitý, pretože rozširuje naše poznatky o tom, ako kedysi Zem zohrávala dôležitú úlohu pri vývoji povrchu Mesiaca.

Rozšíriť poznatky o oxidácii lunárneho povrchu jednoznačne pomôže aj najbližšia ľudská výprava na Mesiac, ktorá by sa mala uskutočniť už v roku 2024. NASA zatiaľ pokračuje v jej prípravách, pričom na jar rozdelila financie vo výške 967 miliónov dolárov pre 3 súkromné spoločnosti, ktoré majú poskytnúť riešenia pre budúcu misiu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom