Z toho, že Apple vyrába tie najvýkonnejšie mobilné čipy na svete, sa stalo akési pravidlo. Napríklad procesor A16 Bionic bol v čase uvedenia na trh ďaleko pred tým, čo ponúkala konkurencia. Ako však upozorňuje portál PhoneArena, teraz sa to môže zmeniť. Nový čip Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 totiž vyhral dôležitú disciplínu. V oblasti grafiky je lepší.

Pri testoch bol použitý smartfón Vivo X90 Pro Plus, ktorý nemá len perfektný fotoaparát, ale aj iné technologické vychytávky. Na porovnávanie slúžil extrémny záťažový test 3D Mark Wildlife, ktorý sa v uplynulých rokoch osvedčil, ako ideálny na meranie grafického výkonu.

V praxi tento test simuluje náročný herný zážitok, ktorý dokáže naplno otestovať GPU na akomkoľvek mobilnom zariadení. Nutné je však podotknúť, že nejde o žiaden rýchly test, pretože 3D Mark Wildlife trvá až 20 minút. Iné testy, ktoré trvajú maximálne niekoľko minút, nedokážu zohľadniť napríklad spomalenie z dôvodu prehrievania a merajú len počiatočný nápor výkonu. Ako to teda dopadlo?

Vivo X90 Pro Plus porazilo iPhone 14 Pro Max v grafickom teste

Po uskutočnení testov na smartfónoch Vivo X90 Pro Plus a iPhone 14 Pro Max sa podarilo zistiť, že zariadenie s Androidom dosiahlo o niečo lepšie výsledky, ako konkurent s iOS. Aby sme to bližšie špecifikovali, zatiaľ čo si Vivo pripísalo na svoje konto 3 726 bodov, iPhone 14 Pro Max len 3 210.

Bavíme sa navyše o dátach, ktoré pochádzajú zo začiatku testu a nezohľadňovali zníženie výkonu v dôsledku prehrievania. Rozdiel predstavuje pomerne výrazných 16 %.

Oveľa horšie to však dopadne po krátkom čase. Zdá sa, že procesor A16 Bionic nezvláda extrémne náročné grafické procesy, nakoľko škrtenie výkonu v jeho prípade prichádza už v druhej minúte od začiatku testu.

Na druhej strane sa potom nachádza Vivo s čipom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, ktorý výkon znižuje oveľa pomalším tempom a začína s tým až niekedy v ôsmej minúte testu. Prvotriedny herný zážitok si s ním teda užiješ oveľa dlhšie než s iPhonom 14 Pro Max.

Ani Vivo X90 Pro Plus nie je dokonalé

Vivo
Vivo

Autori recenzie sa však sťažovali, že keď sa Vivo skutočne zahrialo, bolo ho potrebné preniesť do chladnejšej miestnosti, nakoľko sa prakticky nedal používať. Tento smartfón bol dokonca označený za „najhorúcejší“. Ďalším negatívom bola potom rapídna strata energie. Za 20 minút testu z akumulátora ubudlo až 15 %, zatiaľ čo z batérie iPhonu zmizlo iba 8 %.

Na záver ešte spomenieme, že aj keď čip A16 Bionic prehral v oblasti GPU s čipom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, pokiaľ by sme ich porovnali v oblasti surového procesorového výkonu, dospeli by sme k úplne inému verdiktu. V rámci jedného jadra totiž ponúka čip od Apple až o 26,5 % vyšší výkon a v rámci viacjadrových porovnaní až o 4,8 % vyšší výkon.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP