Hráči využívajúci operačné systémy Windows čelia ďalšiemu riziku, na ktoré upozorňuje portál BGR.com. Touto pomerne známou kybernetickou hrozbou je obzvlášť nebezpečný malvér Winos4.0, ktorý je nástupcom predošlého malvéru GhostRat. Ako jeho predchodca, aj Winos4.0 je schopný prevziať kontrolu nad infikovaným počítačom a podľa výskumu sa skrýva v rôznych aplikáciách, ktoré majú využívať práve hráči počítačových hier.

Takmer neobmedzená kontrola

Winos4.0 sa má skrývať napríklad v aplikáciách určených k navýšeniu výkonu či optimalizácii počítača, pričom po infikovaní má používateľ nemalé problémy. Malvér totiž prevezme kontrolu nad infikovaným zariadením do takej miery, že má prístup prakticky ku všetkému, môže vyhotovovať screenshoty, spravovať dokumenty či dokonca nazerať do rôznych rozšírení, ako sú krypto-peňaženky alebo antivírové programy.

Keďže nie je jednoduché zbaviť sa takéhoto malvéru, nesmierne dôležitý je prevencia. Aby si riziko znížil na minimum, je nutné dávať pozor z akých stránok sťahuješ aplikácie a aj to, či sú od overeného vývojára. Spomínaný GhostRat pritom vznikol pred viac ako 15 rokmi a v takejto forme naďalej predstavuje obrovskú hrozbu.

Na úplne iný nebezpečný malvér nedávno upozornil ESET. Na rozdiel od tradičného malvéru, ktorý sa zvyčajne inštaluje do počítača a zanecháva v systéme súbory, bezsúborový malvér funguje výhradne v operačnej pamäti (RAM). Nezanechá tak žiadne stopy v súborovom systéme. Bezsúborový malvér sa najčastejšie šíri prostredníctvom infikovaných odkazov či príloh, na ktoré používatelia nevedomky kliknú.

Bing Image Creator/Freepik

Občas vyzerajú dôveryhodne

Malvérom sa môže tvoje zariadenie, napríklad smartfón, infikovať dokonca aj pri používaní overených aplikácií a platforiem, i keď ide o pomerne zriedkavý jav. Čosi podobné sa stale platforme GooglePlay, na ktorej sa nachádzalo pár aplikácií šíriacich trójsky kôň Necro. Nachádzať sa mal napríklad v aplikácii Wuta Camera od vývojára Benqu, ktorá mala viac ako 10 000 000 stiahnutí.

Niektoré sú obzvlášť rozšírené

A kým niektoré vírusy zasiahnu len pár používateľov, iným sa darí infikovať doslova milióny. Taký je aj prípad malvéru „Vo1d“, ktorý sa dostal až do 1,3 milióna Android TV boxov po celom svete a to v až 197 krajinách. Vo1d sa integruje priamo do systémového úložiska zariadení, čím získava prístup k inštalácii softvéru tretích strán na príkaz útočníka. Experti predpokladajú, že ide o malvér, ktorý využíva zraniteľnosti operačného systému Android, pravdepodobne prostredníctvom kompromitovaného firmvéru.

Google rýchlo objasnil, že malvér Vo1d ovplyvňuje iba zariadenia s operačným systémom Android Open Source Project (AOSP), a nie jeho vlastný Android TV softvér. Zároveň zdôraznil, že žiadne z dotknutých zariadení neprešlo certifikáciou Play Protect.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP