Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) bije na poplach. Vírus chikungunya zažíva globálny comeback a odborníci sa obávajú, že história sa opakuje. Od začiatku roku 2025 už vírus zasiahol 14 krajín. Zaznamenaných bolo približne 220 000 prípadov nákazy a 80 úmrtí. Najväčšie ohniská sa objavili v Indickom oceáne – na ostrovoch La Réunion, Mayotte a Maurícius, kde epidémia nadobúda dramatický rozsah.

Podľa odborníčky WHO Diany Rojas Alvarez bolo na ostrove La Réunion infikovaných už takmer 300 000 ľudí, čo predstavuje asi tretinu obyvateľstva. Počas predchádzajúcej epidémie v rokoch 2004 až 2005 zomrelo na ostrove 203 ľudí. „Vidíme, ako sa história opakuje,“ varuje Rojas Alvarez, poukazujúc na paralely s minulosťou, na tému upozornil portál ScienceAlert.

Komáre ako hlavní prenášači

Vírus chikungunya šíria komáre rodu Aedes. Neprenáša sa z človeka na človeka dotykom ani slinami. Jedinou cestou nákazy je uštipnutie infikovaným komárom. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, silnými bolesťami kĺbov a môže viesť aj k vážnym zdravotným komplikáciám ako poškodenie srdca, mozgu alebo očí. Závažnejší priebeh býva najmä u novorodencov, seniorov a ľudí s chronickými ochoreniami.

Od mája 2025 bolo vo Francúzsku zaznamenaných 800 prípadov infekcie. Dvanásť z nich nebolo spojených s cestovaním. Infikovaní ľudia boli uštipnutí miestnymi komármi v južných oblastiach krajiny. Objavili sa aj prvé domáce prípady v Taliansku. Komáre prenášajúce chikungunya sa zjavne adaptujú na európske podnebie, najmä v dôsledku meniacej sa klímy.

Pixabay/Midjourney/Úprava redakcie

Austrálski turisti boli v júni varovaní po tom, ako Cookove ostrovy vyhlásili novú epidémiu. Zaznamenaných bolo 19 prípadov. Vírus sa šíri aj na ďalšie tichomorské ostrovy vrátane Samoy, Tongy, Francúzskej Polynézie, Fidži a Kiribati. V USA bolo do polovice júla hlásených 24 prípadov spojených s cestovaním do rizikových krajín ako Brazília, Kolumbia, India, Mexiko, Nigéria, Pakistan, Filipíny a Thajsko. V roku 2024 tam evidovali približne 200 prípadov.

Príznaky a očkovanie

Pred rokom 2006 bola nákaza medzi americkými cestovateľmi vzácna. Medzi rokmi 2006 a 2013 testy každoročne potvrdili desiatky prípadov. Všetky sa týkali ľudí, ktorí sa vrátili z Ázie, Afriky alebo Indického oceánu. Rekord padol v roku 2014, keď USA zaznamenali takmer 2 800 prípadov, z ktorých 12 bolo získaných lokálne, najmä na Floride, v Texase, Portoriku a na Panenských ostrovoch.

Hoci vírus zvyčajne nespôsobuje smrť, môže vyvolať intenzívne bolesti, horúčky, bolesti svalov, únavu, nevoľnosť či vyrážky. Akútna fáza trvá zvyčajne týždeň alebo dva. Bolesť kĺbov však môže u niektorých pretrvávať celé mesiace alebo roky. V extrémnych prípadoch dochádza k poruchám zraku, neurologickým problémom či srdcovým komplikáciám. Infekcia v čase pôrodu môže byť pre novorodencov život ohrozujúca.

V decembri 2023 schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vakcínu IXCHIQ. Je určená pre osoby staršie ako 18 rokov, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku nákazy. Hoci neexistuje špecifická liečba, symptómy sa dajú tlmiť pomocou paracetamolu a dostatočnej hydratácie.

Odborníci apelujú na verejnosť, aby sa chránila pred uštipnutím. Odporúčajú nosiť dlhé rukávy, používať repelenty a eliminovať stojatú vodu v okolí domov. Letné mesiace a klimatické zmeny vytvárajú ideálne podmienky pre rozmnožovanie komárov a ďalšie šírenie vírusu do oblastí, kde sa predtým nevyskytoval.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP