Po tom, čo spoločnosť Huawei bola odmietnutá zo strany amerických operátorov AT&T a Verizon, vstup na americký trh jej neuľahčuje ani oznámenie viacerých šéfov spravodajských služieb v USA.

Presne šiesti riaditelia, medzi nimi aj takých známych služieb ako FBI, CIA a NSA vyjadrili obavy nad kúpou produktov od spoločnosti Huawei. Čínsky výrobca bol  vraj už minulý rok dohodnutý s telekomunikačnou spoločnosťou AT&T na spolupráci, ale pod tlakom kongresu USA bola dohoda zo strany americkej firmy odvolaná. Na tomto trhu je spolupráca s  telekomunikačnými spoločnosťami kľúčová, keďže až 90 % mobilných telefónov sa predá práve cez nich. Americká vláda sa snaží blokovať Huawei vo všetkých štátnych zákazkách a aj súkromným poskytovateľom radí vyhnúť sa zariadeniam od tejto spoločnosti.

„Zariadenia poskytujú možnosť k podvodnej modifikácii alebo ku krádeži údajov a majú kapacitu vykonávať nepostrehnuteľnú špionáž. Sme hlboko znepokojení rizikami spojenými s umožnením akejkoľvek spoločnosti alebo entity, ktorá je vo zväzku s cudzími vládami, aby získala pozíciu alebo silu v našej telekomunikačnej sieti“ vyjadril sa k problematike šéf FBI Chris Wray, informuje portál Engadget.

Huawei sa bráni

Huawei sa samozrejme bráni útokom od amerických predstaviteľov. Pravdou však ostáva, že spoločnosti sa nikdy nepodarilo striasť podozrenia z prepojenia na čínsku vládu. Napomáha tomu najmä fakt, že jej zakladateľ bol v minulosti inžinierom aj v čínskej armáde. Firma T-Mobile ju tiež žalovala v roku 2014 za údajné ukradnutie technológie na testovanie telefónov. Na súčasné podozrenie reagovala aj samotná spoločnosť.

„Huawei si je plne vedomý krokov americkej vlády, ktoré bránia jeho podnikaniu na americkom trhu. Huawei je dôveryhodný partner vlád a zákazníkov v 170 krajinách sveta a nepredstavuje väčšiu hrozbu ako ktorýkoľvek iný výrobca komunikačných technológií,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Momentálne patrí firma medzi najväčších výrobcov mobilných zariadení na trhoch mimo Severnej Ameriky. Po vyhláseniach od predstaviteľov spravodajských agentúr a členov amerického kongresu sa zdá, že jej úspech na tomto trhu je vážne ohrozený. Zatiaľ sa do predaja dostal iba minuloročný vlajkový model Mate 10 Pro v tamojších obchodných sieťach, ako sú napríklad Amazon alebo BestBuy.

Pošli nám TIP na článokNovinky