Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Blizzard nedávno potešil svojich fanúšikov a počas nedávno skončeného BlizzConu konečne potvrdil práce na remasteri RPG legendy Diablo 2, ktorého by sme sa mali dočkať ešte počas tohto roka. Okrem toho pokračuje aj vývoj Diablo IV.

To podľa prvých ukážok pôsobí citeľne temnejším tónom, zároveň však nemá ani orientačný dátum vydania, čo RPG nadšencov určite neteší. Máš čakania po krk a chceš sa dobre zabaviť už teraz? Prinášame desať tipov na vydarené alternatívy.

Vikings – Wolves of Midgard

Prvá hra na zozname sa okrem svojej vydarenej hrateľnosti vyznačuje aj tým, že ju vyvíjalo známe košické štúdio Games Farm. To sa preslávilo viacerými RPGčkami inšpirovanými Diablom, pričom v našom hernom srdci sa navždy zapísali hitom Kult: Heretic Kingdoms.

Za slovo však nepochybne stoja Vikingovia z Midgardu, ktorí ponúkajú už tradičnú hrateľnosť, zasadenú do neopozeraného severského otvoreného sveta. Hra možno žánrovo nevyniká a je až prílišnou stávkou na istotu, dokáže ale spríjemniť nejeden večer, o čo sa vo veľkej miere stará aj vyšperkovaná kooperácia.

Grim Dawn

Najvýraznejším znakom hier inšpirovaných sériou Diablo je izometrický nemenný pohľad. Túto vlastnosť zdieľa aj táto, niekoľko rokov vyvíjaná videohra, ktorej herné prostredie značne pripomína viktoriánsku éru.

Aj keď je Grim Dawn na prvý pohľad iba bohapustou kopírkou viacerých titulov, a to dokonca aj na tomto zozname, dokáže ti ukázať aj vlastný prístup k žánru. Akčné RPG je hlavne špecifické zakomponovaním craftovacieho prvku, známeho z legendárnej Doty.

NOX

Priznávame sa, že hru NOX si pamätáme hlavne kvôli plagátu v každom hernom periodiku na prelome tisícročia. Ten pozostával zo sporo odetej čarodejnice Hecubah, ktorá predstavovala hlavného záporaka hry.

RPG si v tej dobe odnášalo nadpriemerné hodnotenia, no hra aj napriek svojim kvalitám ostala v tieni niekoľko mesiacov novšieho druhého Diabla. Dobové recenzie chválili grafiku, herný svet a RPG prvky, ale aj prítomnosť hry pre viacerých hráčov.

Séria The Incredible Adventures of Van Helsing

V prípade Van Helsinga ti odporúčame hneď trilógiu so slávnym lovcom démonom. Samozrejme, aj v tomto prípade ide o rubačku odpozeranú od zakladateľa subžánru RPG, no hra minimálne v prvých dvoch dieloch ponúka svieže oživenie hrateľnosti.

Temnú atmosféru dotvára originálny svet ľahko zasahujúci do steampunku, občasný humor a plynulá hrateľnosť zostavená z fungujúcich a zábavných mechaník. Žiaľ, séria s pribúdajúcimi titulmi stráca na tempe, no akcia na diaľku arzenálom lovca odmien má stále svoje čaro.

Path of Exile

Temná fantasy a free-to-play záležitosť patrí medzi najhranejšie a najpodarenejšie klony série Diablo. Akčné RPG je rozlezené na všetky hlavné platformy a za svoju dobu na trhu si hra získala milióny spokojných hráčov, ktorí sa od obrazoviek svojich strojov nevedia odtrhnúť hneď z niekoľkých dôvodov.

Jedným z mnohých a pravdepodobne najhlavnejším je obrovský strom schopností, nekonečná zásoba predmetov a vynikajúci systém satisfakcie z vykonaného grindu. Pre puritánov len spomenieme, že mikrotransakcie v tomto klenote nijako nekrivia hrateľnosť a do hry sú zakomponované tým najetickejším spôsobom.

Séria Borderlands

Sériou vychádzajúcou z vyrazenej cesty izometrických RPG je akcia z pohľadu prvej osoby, Borderlands. Niekomu sa môže zdať, že ide o úplne inú premisu a podchytenie myšlienky, v samotnom jadre hrateľnosti je však skrytá číra diablovka.

Frenetická akcia postavená na boji proti neustále sa obnovujúcim hordám príšer je len zásterkou pre hlavnú náplň hrateľnosti. Hráča totiž v zaujímavom svete, vyobrazenom nádhernou cel-shadingovou grafikou poháňa túžba po stále lepších a legendárnejších, často nezohnateľných predmetov, presne ako v hrách od Blizzardu.

Titan Quest

Titan Quest je asi najväčšia kopírka diabloviek na tomto zozname, to však neznamená, že ide o zlú hru. V dobe, kedy hra vyšla, sme už mnohí museli meniť herné železo, keďže od čias Diablo II sa stihla vystriedať celá jedna generácia konzol.

Hra priniesla grécke zasadenie a s tým spojené aj príšery, vybavenie a príbeh. Na svoju dobu mala hra nádhernú grafiku a nezameniteľnú hrateľnosť, čo titulu zabezpečilo niekoľko portov a dokonca ultimátnu verziu na predchádzajúcej generácií konzol. Čas zahrať poprechádzať sa antickým gréckom nebol nikdy lepší.

Sacred

Graficky farebnejšia a o to vycibrenejšia diablovka Sacred navždy ostáva zarazená hlboko v srdciach herných pamätníkov. Na výber máš zo šiestich preddefinovaných postáv reprezentujúcich povolania, opäť raz milióna zbraní a vedľajších úloh.

Veľký úspech novinke zabezpečil viaceré expanzie aj pokračovania, tie už však kvalitou pokuľhávali. Vyvrcholením bol tretí diel Sacred, ktorý si od hráčov odnášal ostrú vlnu kritiky za zneužitie mena, keďže s pôvodnou hrou z roku 2004 mal spoločné len pramálo.

Torchlight

Nedivili by sme sa, keby si si túto záležitosť zamieňal s vyššie spomínaným Path of Exile. Od zmienenej hry sa však Path of Exile rozlišuje absenciou akýchkoľvek free-to-play elementov, čiže v tomto prípade ide o číru izometrickú akciu s prvkami RPG a dokonca takmer identickým užívateľským rozhraním ako Diablo.

Zároveň ale nejde len o bezduchú kopírku. Hra dokázala priniesť oživenie do žánru svojskou prezentáciou a výborným dávkovaním hrateľnosti a predmetov, takže hráči nemali pocit inflácie vybavenia, ako tomu v tomto žánri býva zvykom.

 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú