Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple už dlhšiu dobu bojuje proti servisom tretích strán, ktoré nie sú certifikované samotnou spoločnosťou. Podľa informácií technikov z iFixit teraz spoločnosť umelo „znefunkční“ modul fotoaparátu modelov iPhone 12 po neautorizovanej výmene, píše The Verge.

Fotoaparát prestane po výmene fungovať

Praktiky Apple cielené na donútenie majiteľov zariadení spoločnosti navštíviť v prípade opravy zásadne iba certifikovaný servis sme mohli vidieť už pri minuloročných modeloch iPhone 11, kedy sa po „neautorizovanej“ výmene poškodeného displeja a predného skla smartfónu zobrazilo používateľom nepríjemné upozornenie.

Americký gigant však pri tohtoročných modeloch posunul tieto obmedzenia na novú úroveň a odteraz ti tak v neautorizovanom servise nevymenia ani modul fotoaparátu. Po takejto výmene totiž telefón akosi „odmietne“ náhradný diel, pričom odborníci z iFixit zaznamenali po výmene problémy s ultraširokým snímačom a celkovým nereagovaním fotoaparátu iPhonu 12, ktoré si môžeš všimnúť na nižšie priloženom videu.

Tento problém, na ktorý ako prvý vo videu upozornil YouTuber Hugh Jeffreys, však nie je na stránke hardvéru či samotného procesu výmeny komponentu. Podľa iFixit je „chyba“ spôsobená zaradením modulu fotoaparátu medzi komponenty, ktoré po výmene vyžadujú preprogramovanie prostredníctvom softvéru System Configuration, čo bolo kedysi nutné iba výmena batérie.

Apple to totiž uvádza v novej servisnej dokumentácii modelov iPhone 12 a 12 Pro pre technikov certifikovaných spoločnosťou. Podľa dokumentu je tento krok u nových iPhonov potrebný aj v prípade displeja a na ďalších dostupných modeloch si sám nevymeníš ani batériu a senzory Touch ID a Face ID a v prípade problémov ťa tak výrobca donúti k návšteve autorizovaného servisu.

Zaujímavé však je, že tieto problémy objavili technici iba u modelov iPhone 12 a na drahších verziách iPhone 12 Pro fungoval fotoaparát bez problémov aj po neautorizovanej výmene. Nie je preto jasné, či ide o ojedinelý prípad alebo je modul fotoaparátu iPhone 12 v niečom odlišný.

Vzhľadom na dlhodobú snahu spoločnosti obmedziť neautorizované opravy iPhonov je však vysoko pravdepodobné, že spoločnosť to so znemožnením výmeny fotoaparátu „na vlastnú päsť“ myslí vážne.

Celkovo získal iPhone 12 v známom rebríčku obtiažnosti opravy a vymeniteľnosti iFixit skóre 6 z 10, ktoré sa nelíši od modelov z roku 2019 ani 2018. Servis nových iPhonov nie je podľa odborníkov náročný, no Applu sa vždy aj tak podarí nejakým spôsobom „uprednostniť“ svojich technikov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom