Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V článku sú materiály TASR.

Bezprecedentné rozpútanie vojny na Ukrajine zo strany Ruska a režimu Vladimira Putina, aké v 21. storočí a na území Európy nemá obdobu, vyvolalo aj spoločenský dopyt po eliminácii rozsiahlej prokremeľskej propagandy, ktorá tu dlhé roky aktívne šírila hoaxy a dezinformácie.

Európska únia nariadila štátom napríklad blokovanie ruskej spravodajskej stanice RT, ktorej šéfka nedávno vo vysielaní štátnej televízie rozprávala nezmysly o tom, že Rusi by v prípade jadrovej vojny išli do neba.

Na Slovensku zas Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) aktuálne blokuje štvoricu webov Hlavné správy, Armádny magazín, Hlavný denník a Infovojna z dôvodu „škodlivej aktivity“, pod čo zrejme môžeme zahrnúť klamstvá ako vystrihnuté z ruskej propagandistickej príručky. Blokovanie stránok zo strany NBÚ sa však nezaobišlo bez kritiky, ktorá teraz všetko zmení, píše Živé.sk.

Protestovala hlavne Transparency International

Mimovládka Transparency International kritizovala, že rozhodovanie o blokovaní dezinformačných webov je netransparentné – inak povedané, NBÚ o tom, ktorý web bude zablokovaný, dnes rozhoduje výhradne na základe vlastného uváženia, čo je precedens, ktorý síce možno akceptovať v prvých týždňoch po vypuknutí vojenského konfliktu, v modernej demokratickej spoločnosti by však „svojvôľa“ žiadnej štátnej inštitúcie nemala mať miesto, najmä ak trvá dlhé mesiace.

Hoci pri vyhodnocovaní rizík NBÚ, podľa svojich slov, pracuje aj s citlivými a utajovanými informáciami, ktoré nie je možné zverejniť, NBÚ svoje rozhodnutia nezverejňuje vôbec – doručuje ich len zablokovaným webom.

„Nedostatočne zdôvodnené sa nám javí aj samotné rozhodnutie, ktoré po doručení od NBÚ zverejnili blokované Hlavné správy. Chýbajú v ňom napríklad aj konkrétne príklady škodlivých dezinformácií. Problematická je aj nemožnosť odvolať sa proti rozhodnutiam, pričom ich preskúmanie súdom môže trvať roky. Pri predlžovaní blokovania to môže znamenať vlastne likvidáciu,“ píše Transparency International Slovensko.

Všetko bude inak

Zdá sa však, že kritika zabrala a celý proces dostane oveľa jasnejšie pravidlá. Ako totiž informuje TASR, podľa návrhu novely z dielne Remišovej ministerstva by sa právomoc blokovať obsah mala predĺžiť do 30. septembra.

Návrh hovorí aj o zodpovednosti sociálnych sietí ako je Facebook či Twitter za obsah podobne, ako je tomu v Nemecku. Štát by tak mal získať páky na to, aby donútil administrátorov vymazávať nebezpečný obsah, inak bude svetoznámym portálom hroziť pokutami.

„Škodlivý a nebezpečný obsah sa šíri najmä na sociálnych sieťach a platformách, ich prevádzkovatelia na tom zarábajú milióny eur, ale doteraz neboli schopní a ochotní prijať také opatrenia, ktoré by šíreniu dezinformácií či nepriateľskej propagandy účinne bránili. Budeme vyžadovať zodpovedný prístup platforiem, ktoré v prípade nefunkčného systému kontroly bude môcť štát aj sankcionovať,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) podľa TASR.

Plénum ju vo štvrtok posunulo do druhého čítania, aktuálne totiž inštitút blokovania platí len do konca júna. Za škodlivý obsah sa považuje programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident.

Zákon tiež hovorí, že škodlivou aktivitou sa rozumie akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.

Bude rozhodovať súd

Ako však informuje Živé.sk, po novom sa tiež priamo v texte novely spomína, že rozhodnutiu o blokovaní bude predchádzať odôvodnený návrh, ktorý vypracuje organizácia s pôsobnosťou v oblasti bezpečnosti a obrany štátu (čo je zrejme stále NBÚ).

Druhou novou podmienkou je však aj súhlas súdu, presne tak, ako by to malo malo fungovať podľa demokratických pravidiel. Jeho rozhodnutie na základe návrhu musí prísť do troch dní odo dňa podania žiadosti, píše Živé. Proti súhlasu súdu stále nebude prípustný opravný prostriedok.

Aktuálne však weby blokuje NBÚ automaticky a prevádzkovateľ môže v prípade nesúhlasu toto rozhodnutie napadnúť na súde, počas jeho rozhodovania však web zostáva blokovaný.

Novela tiež bude vyžadovať kompletné zverejňovanie rozhodnutí o blokovaní na NBÚ. Novela však začne platiť po poslednom predĺžení pravidiel, teda od 1. októbra. NBÚ teda bude najneskôr vtedy musieť blokovanie aktuálnej štvorice webov dostatočne zdôvodniť a získať aj súhlas súdu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú