Falcon 9 stojí na vzletovej rampe a čaká na zajtrajšiu misiu Transporter-1, ktorá získa pre SpaceX ďalší svetový rekord – na jednej rakete totiž vynesú do vesmíru až 143 satelitov, píše Teslarati. Let sa má uskutočniť zajtra, 23. januára 2021 o 15:40 nášho času, pričom počasie je predbežne vyhovujúce na 60 % a sledovať ho bude možné na oficiálnom vysielaní SpaceX.

Aktualizácia 24. januára 2021 o 17:32:

SpaceX úspešne vyniesol na obežnú dráhu 143 satelitov, zlomil svetový rekord a ukončil misiu Transporter-1. Prvý stupeň pristál na autonómnej morskej plošine OCISLY (Of Course I Still Love You) a aerodynamické kryty zachytili lode Ms. Tree a Ms. Chief.

Aktualizácia 24. januára 2021 o 16:00:

Falcon 9 so 143 satelitmi na svojej palube úspešne vzlietol a do vesmíru nesie rekordný náklad pozostávajúci z množstva malých satelitov, ako aj desať internetových satelitov Starlink. Štart misie Transporter-1 prebehol napriek obavám o počasie úspešne a pokračuje ďalej, satelity sú na ceste na svoje špecifické obežné dráhy.

Aktualizácia o 15:35:

SpaceX odložil dnešný štart rakety Falcon 9 a misie Transporter-1 približne 5 minút pred štartom. Dôvodom bolo nepriaznivé počasie, ktoré bolo vyhovujúce len na 60 %. Miesto dneška tak spoločnosť presunula štart na zajtra o 16:00 nášho času.

Svetový rekord na rakete, ktorá si už prešla mnohým

Druhý stupeň s obrovským množstvom satelitov vynesie na obežnú dráhu prvý stupeň s číslom B1058.5, ktorý má za sebou už štyri úspešné misie. Jedná sa navyše o veľmi dôležitý booster, ktorý v máji minulého roku vyniesol do vesmíru kapsulu Crew Dragon s dvomi astronautmi.

Živý prenos z letu: 

Okrem toho však tiež letel s juhokórejským satelitom ANASIS-II, internetovými satelitmi Starlink a napokon aj s vylepšenou kapsulou Cargo Dragon 2. Misia prichádza len zopár dní po veľkom míľniku pre SpaceX – jedna z rakiet Falcon 9 úspešne vykonala osem misií a následne znovu pristála.

Rekord v počte vynesených satelitov na jednej rakete dodnes drží indická raketa PSLV, ktorá vyniesla do vesmíru naraz 104 satelitov.

Transporter-1 je pre SpaceX prvá oficiálna rideshare misia, na ktorej jednu raketu zdieľa niekoľko menších satelitov a zákazníkov. V tomto prípade ide o rekordné množstvo a SpaceX na svojej webovej stránke tvrdí, že cena takéhoto letu začína od jedného milióna amerických dolárov za 200 kg nákladu a potom päť tisíc za každý kilogram navyše.

Rideshare misie sa majú navyše konať pravidelne každé štyri mesiace, čo je pre malých zákazníkov extrémne výhodné. Pre mnohých ide navyše o konkurencieschopný systém v porovnaní napríklad s LauncherOne spoločnosti Virgin Orbit, ktorého cena letu je odhadovaná na dvanásť miliónov – kapacita nákladu je pritom len 500 kg.

SpaceX sa pokúsi o pristátie prvého stupňa na autonómnej lodi OCISLY (Of Course I Still Love You), ako aj o zachytenie oboch aerodynamických krytov do veľkých sietí na lodiach Ms. Chief a Ms. Tree, informuje EverydayAstronaut.

Zobraziť celú galériu (3)
Falcon 9 pripravený na misiu Transporter-1. Zdroj: SpaceX / Twitter

Navyše ide o prvý let rakety Falcon 9 s tretím stupňom a to v podobe SHERPA-FX, ktorý vyvinula spoločnosť Spaceflight Industries. Ten ponesie osemnásť satelitov a jeho úlohou je predovšetkým zabezpečenie komunikácie s nimi po dosiahnutí orbity.

Ohromný náklad a nová obežná dráha pre satelity Starlink

Na palube Transporter-1 poletí desať internetových satelitov Starlink (ich počet na orbite už presahuje 1 000 kusov), ktoré sa stanú prvými Starlink satelitmi na polárnej obežnej dráhe. Okrem nich je na palube napríklad 48 satelitov SuperDove konštelácie SkySat, ktorá patrí americkej firme Planet Labs.

Satelity SuperDove majú oproti svojim predchodcom lepšiu kameru s presnejšími farbami a schopnosťou produkovať ostrejšie snímky. Ďalšími zákazníkmi sú Nanoracks, NASA, Exolaunch, Kepler a množstvo ďalších.

Exolaunch / Twitter

Zdá sa, že SpaceX čaká ešte zaujímavejší rok, než ten minulý. Je len január a už sa chystajú na druhý dôležitý míľnik. Po dnešnom úspešnom statickom teste by mala navyše o pár dní letieť aj najnovšia raketa Starship, ktorá sa opäť pokúsi o pristátie, ktoré jej predchodca nezvládol.

Okrem ohromného rastu flotily satelitov Starlink nás tiež v tomto roku čaká aj niekoľko letov Falcon Heavy, či s najväčšou pravdepodobnosťou aj desať opakovaných letov prvého stupňa Falcon 9. Ten zajtrajší pre misiu Transporter-1 totiž zvládne opakované použitie len za 58 dní, takže v prípade jeho pristátia možno poletí o dva mesiace znovu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú