Prvá tohtoročná várka satelitov Starlink má vyletieť na oblohu už dnes. Spoločnosť pritom dosiahne ďalšie nové míľniky, medzi ktoré patrí aj prvé ôsme opakované použitie rovnakého hlavného stupňa. Po tejto misii bude mať celkovo v konštelácii už 1013 satelitov.
Úvod nového roka započal SpaceX prvou misiou, pri ktorej vyniesol na orbitu turecký satelita Turksat 5A. Detail k tomuto letu sme priniesli v samostatnom článku.
Len 12 dní po úspešnom ukončení tejto misie sa spoločnosť pripravuje na ďalší let, tentokrát s vlastnými satelitmi Starlink, ktoré sú súčasťou konštelácie pre poskytovanie globálneho internetového pripojenia.
Aktualizácia o 14:20
Raketa Falcon 9 úspešne odštartovala z Mysu Canaveral so 60 satelitmi Starlink na palube. Prvý stupeň, ktorý absolvoval rekordný 8. let úspešne pristál na palube dronovej lode Just Read the Instructions. Po 3 minútach a 18 sekundách od štartu boli odpojené aj aerodynamické kryty pre užitočné zaťaženie, ktoré sa SpaceX pokúsi zachrániť.
Liftoff! pic.twitter.com/zdQNxSv6VC
— SpaceX (@SpaceX) January 20, 2021
Druhý stupeň rakety stále pokračuje vo svojej ceste na orbitu, satelity Starlink budú vypustené už krátko po hodine od štartu a na finálnu orbitu sa budú dostávať v najbližších dňoch pomocou iónového pohonu.
SpaceX vypustí prvé satelity v tomto roku
Dnešná plánovaná 17. misia Starlink 16 má teda na orbitu vyniesť ďalších 60 satelitov, ktoré rozšíria doterajšiu konšteláciu 953 Starlinkov. SpaceX pri tomto počine využije hlavný stupeň, ktorý predtým letel 7-krát počas predošlých letov. Bol súčasťou misie SXM-7 v decembri 2020, letu so satelitom Radarsat v júni 2019, letel aj pri prvej demonštračnej misii Demo-1 a ďalších 4 misiách so Starlinkmi.
Aktuálne tak má booster B1051 absolvovať už svoj 8. let. Zároveň ide o prvé ôsme opakované použitie hlavného stupňa rakety Falcon 9 a jeho najrýchlejší opätovný štart po poslednej misii. Doteraz držal SpaceX vlastný rekord 51 dní, no tentokrát využije prvý stupeň už po 38 dňoch od predošlého letu. Spoločnosť sa pokúsi zachrániť aj aerodynamické kryty pre užitočné zaťaženie.
Jedna z použitých polovíc krytu predtým absolvovala 2 Starlink misie a druhá bola použitá pri jednom vynášaní týchto satelitov. Falcon 9 má odštartovať 20. januára o 14:02 nášho času zo štartovacieho komplexu LC-39A v Kennedyho vesmírnom centre. Celý prenos môžeš sledovať naživo v priloženom videu.
Pôvodne mala misia začať ešte 18. januára, no SpaceX ju o deň odložil kvôli počasiu v oblasti, kde bude booster pristávať na dronovej lodi Just Read the Instructions. Neskôr bola opätovne odložená kvôli predletovým kontrolám. Obe polovice nosa sa potom pokúsia zachrániť lode Ms. Tree a Ms. Chief.
To allow additional time for pre-launch inspections, now targeting Wednesday, January 20 at 8:02 a.m. EST for launch of Starlink
— SpaceX (@SpaceX) January 19, 2021
Hlavný stupeň rakety sa má oddeliť už približne 2 a pol minúty po štarte a o pár desiatok sekúnd neskôr dôjde aj k odpojeniu aerodynamických krytov. Booster by mal na dronovej lodi pristáť necelých 8 a pol minúty po štarte.
Druhý stupeň rakety bude následne pokračovať vo svojom lete na požadovanú orbitu a satelity Starlink vypustení v čase T+01:04:32 od štartu. Tie budú operovať na nízkej orbite vo výške 550 km, kde sa budú po vypustení presúvať pomocou iónového pohonu.
Teraz čítajú

AKTUALIZOVANÉ Raketa na Mesiac znovu skúsi kritický test, technici opravili poškodený ventil. Stíha stanovený termín?

Prepíšeme učebnice? Vedci tvrdia, že Zem má ďalšiu vrstvu vo vnútornom jadre

Arecibo prestáva existovať. Z vesmíru sa naskytol smutný pohľad na kedysi najväčší rádioteleskop, postupne ho rozoberajú

AKTUALIZOVANÉ Už ich bude vyše 1200. SpaceX vynáša ďalšie satelity do vesmíru, túto misiu so Starlinkmi odkladali najdlhšie za posledné roky

AKTUALIZOVANÉ SpaceX to dokázal. Starship konečne pristál, po niekoľkých minútach však vybuchol
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Žiadna Tesla ani „luxusný Nemec“. Prvá automobilka posiela na cestu auto s 3. úrovňou autonómneho riadenia

Taycan ako crossover? Porsche predstavilo "praktickú" verziu luxusného elektromobilu, zvládne aj terén

Manželia založili firmu Natures. Distribuujú do celého sveta, počas koronakrízy sa ich predaje zvýšili o 300 %

Značka Rare vznikla ako maturitné zadanie, dnes spolupracuje s Footshopom. Čoskoro predstavia spoločnú nadupanú kolekciu
