Slováci prichádzajúci zo zahraničia majú od dnešného dňa povinnosť registrovať sa formulárom v systéme eHranica. Spraviť tak môžu už vopred s predstihom 30 dní. Registrácia prichádzajúcich cestujúcich je však povinná, no existuje niekoľko výnimiek. Ako sa v eHranici registrovať?

Registrácia platí pre každého

Od dnešného dňa sa situácia na hraniciach Slovenska so susednými krajinami zmenila. Hraničné priechody sú otvorené pre všetkých, polícia však bude naďalej dohliadať na kontrolu cestujúcich. Jednou z povinností prichádzajúcich ľudí do našej krajiny je povinná registrácia v aplikácii eHranica, ktorú nájdeme na stránke korona.gov.sk.

Registrácia je povinná pre všetkých, vrátane cestujúcich, ktorí prichádzajú zo zahraničia lietadlom. Pre nich je potom pripravený ešte jeden formulár navyše. Na hraničných priechodoch však polícia kontroluje okrem certifikátov o očkovaní, či testovaní, potvrdenia o prekonaní koronavírusu aj spomenutú registráciu v systéme eHranica.

TASR - Martin Baumann

„Trvalé kontroly budú vykonávané na všetkých väčších cestných priechodoch I. a II. kategórie, na menších priechodoch III. kategórie sa bude vykonávať pravidelný monitoring dodržiavania karanténnych povinností,“ informovalo Ministerstvo vnútra SR.

Potvrdenie o registrácii je potrebné predložiť v tlačenej alebo elektronickej forme. Pravidlá platia aj pre pendlerov či ľudí, ktorí si len vyšli do zahraničia na nákupy, ale aj pre očkovaných. Povinnosť sa však nevzťahuje na niekoľko výnimiek.

Výnimky, pre ktoré neplatí povinnosť registrovať sa v aplikácii eHranica:

  • deti do 12 rokov
  • osoby vykonávajúce tranzit cez územie Slovenska
  • posádky nákladnej dopravy, autobusovej dopravy, členovia leteckého personálu, posádky v lodnej doprave, rušňovodiči, vozmajstri, vlakové čaty a obslužní pracovníci v železničnej doprave,
    vodiči a posádky zdravotnej služby, ktorí vykonávajú transport pacienta alebo prevážajú orgány určené na transplantáciu, krv a krvné náhrady
  • zamestnanci pohrebných služieb, ktorí vykonávajú medzinárodnú prepravu ľudských pozostatkov alebo ľudských ostatkov na pochovanie alebo spopolnenie
Zaočkovaní cestujúci sa vyhnú karanténe

Zaočkovaní ľudia majú výhodu. Plne očkovaní ľudia, ktorí dostali všetky potrebné dávky konkrétnej vakcíny, sa musia registrovať iba 1-krát, pričom táto registrácia na eHranici im platí ďalších 6 mesiacov.

Osoby zaočkované 1. dávkou niektorej vakcíny majú platnosť registrácie na eHranici do 9. augusta. Rovnakú platnosť prvej registrácie majú aj deti od 12 do 18 rokov a osoby cestujúce za liečbou alebo diagnostikou. Prichádzajúci cestujúci, ktorí nie sú zaočkovaní, sú povinní nastúpiť do karantény na 14 dní, pričom prvý PCR test si môžu spraviť najskôr po 5 dňoch od začiatku karantény.

Karanténu musia dodržať aj deti do 12 rokov, ktoré však netreba testovať, a zároveň platí aj pre ostatných členov domácností, aj keď necestovali. Karanténa sa im skončí vtedy, kedy ostatným členom, ktorí prišli zo zahraničia. Existujú však aj výnimky z karantény, ktoré Ministerstvo vnútra SR uvádza na svojom webe.

Ako sa registrovať?

Ako bolo avizované, registrácia v aplikácii eHranica je možná vopred až 30 dní pred odchodom zo Slovenska, vďaka čomu majú cestujúci dostatok času vybaviť si túto náležitosť ešte z pohodlia domova a pripraviť si potvrdenie pred návratom do krajiny.

Na stránke korona.gov.sk je potrebné požiadať o registráciu v aplikácii eHranica. 

Žiadateľ následne vyplní všetky potrebné údaje, vrátane krajiny, z ktorej prichádza, spolu s osobnými údajmi.

Následne je potrebné vybrať, či je alebo nie je registrovaná osoba očkovaná proti COVID-19. Zaočkované osoby musia vybrať, či dostali všetky dávky vakcíny alebo sú zaočkované len 1. dávkou.

Po tomto kroku je potrebné potvrdenie súhlasu so spracovaním osobných údajov a potvrdenie o pravdivosti údajov.

Registrácia v aplikácii eHranica je hotová.

Po dokončení a vyplnení formulárov príde na uvedený email potvrdenie o registrácii. Potvrdenie je potom možné vytlačiť alebo si ho ponechať v elektronickej forme. Práve týmto potvrdením o registrácii sa cestujúci musia preukázať pri návrate zo zahraničia na Slovensko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom