Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kozmická sonda Voyager 2, putujúca vesmírom už viac ako 40 rokov, koncom minulého roka dosiahla okraj slnečnej sústavy. Pri prechode hraničným pásmom však zaznamenala teplotu takmer 50 000 °C. Sonda tak potvrdila predpoklady vedcov – slnečnú sústavu obaľuje ohňová stena, ktorú tvorí plazma, píše portál Futurism.

Vedci o hranici medzi slnečnou sústavou a otvoreným vesmírom vedeli už roky. V posledných týždňoch sa o téme začína čoraz viac hovoriť, keďže sonda Voyager 2 túto hranicu nedávno dosiahla. Objav sa dá prirovnať k bubline okolo celej slnečnej sústavy.

Slnko totiž vrhá prúdy slnečného vetra do všetkých smerov, a tak okolo nás vytvára heliosféru ako štít, ktorý blokuje takmer tri štvrtiny nebezpečných kozmických lúčov. Bez heliosféry by tieto lúče dopadali na Zem a na našej planéte by sa pravdepodobne neobjavil život.

NASA: Infografika k misiám Voyager

Vedci majú teraz vďaka sonde o niečo viac rozšírené vedomosti. Oblasť vonkajšieho okraja nášho ochranného štítu je tvorená slnečným vetrom, ktorý sa na hranici stretáva s medzihviezdnou plazmou.

Plazma, ktorá je často označovaná ako štvrté skupenstvo hmoty, tvorí 99 % celého pozorovateľného vesmíru. V skutočnosti je to vysoko ionizovaný plyn, ktorý môžeš pozorovať napríklad na oblohe v podobe blesku, polárnej žiary alebo aj hviezd. Plazma sa nachádza v priestore medzi hviezdami a je z nej zložený aj slnečný vietor.

NASA

Ochranný štít zložený z extrémne horúcej plazmy má nízku hustotu, vďaka čomu cez ňu mohla sonda Voyager 2 prejsť bez akýchkoľvek problémov. Podľa zistení sondy má však oveľa vyššiu teplotu ako si vedci mysleli. Pohybuje sa v rozmedzí 30 000 – 50 000 °C, zatiaľ čo modely a pozorovania vedcov predpovedali viac ako o polovicu nižšie teploty.

Anton Petrov, učiteľ matematiky a informatiky a youtuber v jednej osobe, tento jav vo svojom videu nižšie vysvetľuje. Hovorí, že táto ohnivá stena sa dá považovať za skutočnú fyzickú bariéru horúcej plazmy proti kozmickému žiareniu.

V súčasnosti je zatiaľ bezpredmetné riešiť, ako môže táto stena horúcej plazmy v budúcnosti ovplyvniť naše medzihviezdne cestovanie. Kým sa ale jedného dňa dostaneme za hranice slnečnej sústavy, bude potrebné zistiť, ako táto ohnivá stena ovplyvní živé ľudské bytosti.

Obidve sondy – Voyager 1 a 2 ňou síce prešli v poriadku, ale pre ľudí to nemusí byť také jednoduché. Isté je, že priestor za „kozmickým pobrežím“ je veľmi zaujímavý na skúmanie. Ohnivou plazmatickou stenou sa totiž končí prostredie vytvorené našim Slnkom a začína sa obrovský oceán medzihviezdneho priestoru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú