Vesmírny teleskop, ktorého vývoj začal už v roku 1996, je konečne zostavený. Štart teleskopu Jamesa Webba má NASA naplánovaný už o necelé 2 roky, píše Science Alert.

NASA oslavuje zostavenie svojho vesmírneho teleskopu Jamesa Webba. Jeho vývoj, ktorý bol postihnutý častými oneskoreniami, začal už v roku 1996 a NASA má jeho štart momentálne naplánovaný na marec 2021. Teleskop Jamesa Webba sa buduje v spoločnosti Northrop Grumman v Kalifornii a v stredu, 28. augusta, sa vesmírnej agentúre konečne podarilo prepojiť 2 polovice teleskopu, ktorého cena sa vyšplhala na 9,7 miliárd dolárov.

Zobraziť celú galériu (2)
Celková cena teleskopu James Webb sa vyšplhala na 9,7 miliárd dolárov / Zdroj: NASA

Ostáva ešte kus práce

Zostavenie teleskopu, jeho vedeckých prístrojov, slnečného štítu a celej konštrukcie do jedného predstavuje neuveriteľný úspech pre celý tím. Tento míľnik symbolizuje úsilie tisícok ľudí počas viac ako 20 rokov práce naprieč NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), Kanadskou vesmírnou agentúrou (CSA), Northrop Grumman a zvyškom našich partnerov,“ uviedol projektový manažér z Goddardovho vesmírneho letového strediska NASA, Bill Ochs. Napriek tomu, že tím vedcov už teleskop mechanicky prepojil, technici musia spojiť ešte elektrické časti a otestovať jeho celkovú funkčnosť.

Zobraziť celú galériu (2)
Hubblov vesmírny teleskop je v orbite Zeme už od roku 1990 / Zdroj: NASA

Nenechaj si ujsť
V našej galaxii môžu byť miliardy planét podobných Zemi. Najnovšie dáta ohromili všetkých odborníkov

Teleskop Jamesa Webba je dlho očakávaným nástupcom Hubblovho teleskopu, ktorého čas vo vesmíre sa kráti a od jeho poslednej misie v roku 2009 mu už zlyhalo viacero častí. Štart teleskopu je momentálne naplánovaný na marec 2021 a vďaka možnosti infračerveného videnia sa ráta s jeho výraznou pomocou astronómom.

Bude umiestnený v gravitačne stabilnom Lagrangeovom bode 2, ktorý je od Zeme vzdialený asi 1,5 milióna kilometrov, píše Space. Vedci využijú teleskop napríklad pri hľadaní života na okolitých planétach a na štúdium formovania prvých hviezd a galaxií vesmíru, ktoré sa vytvárali približne pred 13,5 miliardami rokov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP