V súčasnosti sú všetci ľudia závislí na zdroji energie. Bez nej by nastal nepredstaviteľný chaos, nakoľko elektrická energia je zdrojom nie len pre smartfóny, ale aj nemocnice, obchody či infraštruktúru.

Po hrôzostrašnom úvode sa pozrieme trochu do histórie. Pri vedení elektrickej energie je vždy nejaký výstupný a vstupný bod. Počas tohto prenosu sú určité straty, ktoré samozrejme zaplatí koncový odberateľ. V minulosti slúžil na vedenie energie, predovšetkým v budovách, hliník, ktorý je však neefektívny a produkuje len ďalšie straty. Prechodom na meď sa situácia síce zlepšila, no stále to nie je dokonalé.

Cieľom dlhodobých výskumov je tak priniesť na trh tzv. supravodič, ktorý by produkoval len minimálne straty energie, v ideálnom prípade žiadne. Ako informuje portál Futurism, momentálne sme veľmi blízko k tomu, aby sa takýto supravodič podarilo dostať do bežnej prevádzky.

Nastane energetický prelom?

Ako ozrejmuje Mariana Derzsi z STU, ‚‚Supravodič je materiál s výnimočnými elektrickými a magnetickými vlastnosťami. Predstavme si elektrický prúd tečúci supravodivým káblom nekonečne dlho. Kábel sa pritom vôbec nezohrieva, a to sa ním prenáša päťnásobne viac energie ako v obyčajnom elektrickom kábli.“ Okrem toho neprodukuje takmer žiadne energetické straty, čo by mohlo v dnešnej dobe mohlo výrazne pomôcť, nakoľko spotrebujeme neuveriteľné množstvo energie, pričom určité percento (vcelku významné) tvorí strata na materiály.

Prečítaj si tiež
Objav s podielom slovenských vedcov by mohol svet posunúť bližšie k dosiahnutiu supravodivosti pri izbovej teplote

Aj keď doteraz sa podarilo nájsť niekoľko materiálov, ktoré by sa dali označiť ako supravodiče, ich problémom bolo nadmerná tvorba tepla, čo vyvolávalo potrebu ich chladenia až na – 70 °C. To nie je veľmi praktické. Výskumníkom námorníctva sa však podarilo vynájsť materiál, ktorý funguje perfektne pri izbovej teplote cca. 25 °C. Ide tak o významný objav, ktorý ak sa podarí dostať do komerčnej prevádzky, mohli by sme hovoriť o veľkom prelome v oblasti energetiky.

Chleba síce lacnejší nebude, no na cenách energie by sa to určite odrazilo (smerom nadol) a hlavne by sa výraznejšie znížila aj spotreba. Dokonca sa hovorí aj o tom, že vďaka tomuto objavu by sa mohlo pristúpiť k vývoji magnetickej levitácie, ktorú si mohol vidieť napríklad vo filme Black Panther.

Na vývoji spolupracujú aj slovenskí vedci

Ako v januári informoval spravodajský portál TASR, na vývoji supravodiča spolupracujú aj výskumníci z STU, ktorí sú taktiež veľmi blízko. Vedci z tohto tímu podľa jej slov hľadali nový vrstevnatý materiál, ktorého atómové vrstvy by pripomínali šachovnicu. Atómová šachovnica je charakteristickou štrukturálnou črtou vysokoteplotných keramických supravodičov a je tvorená atómami medi a kyslíka, priblížila.

„Keď ju našli v materiáli vytvorenom zo striebra a fluóru AgF2, zamerali sa na správanie sa elektrónov v nej. Zistili, že sa správajú veľmi podobne ako v supravodivých keramických materiáloch, teda ako malé magnety, ktoré sa extrémne silno priťahujú,“ hovoria podľa Mariany Derzsi výsledky vedcov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom