Najnovší film z dielne Marvelu patrí bezpochyby medzi najlepšie komiksovky, aké boli doteraz natočené. Stačí ti prvých pár minút a okamžite si ho zamiluješ aj ty.

Skvelý príbeh, výborne herecké výkony a množstvo vizuálnych efektov, ktoré dokážu ohromiť aj tých ‚‚komiksovkami nepobozkaných.’’ Aj keď môže film na prvý pohľad pôsobiť ako sci-fi, viacero technológií môžeme zažiť už teraz, prípadne sme veľmi blízko k ich využívaniu.

Magnetické metro

Sieť podzemných dráh, ktorá prechádza cez vibrániové bane vo Wakande navrhla Shuri, sestra kráľa T’Challu. Tento systém sa môže zdať ako veľmi vzdialená budúcnosť, no na niečom podobnom už dlhšie pracuje Elon Musk, či Richard Branson. Len nedávno jeho spoločnosť SpaceX dostala povolenie so začatím výstavby tunelov Hyperloop. Po jeho dokončení sa cestujúci z New Yorku do Washingtonu dostanú za menej ako 30 minút.

Ovládanie na diaľku

Vo filme bolo ukázané pilotovanie lietadiel či jazda autom ako niečo, čo sa dá ovládať na diaľku. Pomocou špeciálnej technológii boli schopní vidieť z vozidla, ako by v ňom sedeli, dokonca dokázali manipulovať s ovládacími prvkami auta. Niečo podobné existuje už dnes, keď piloti dronov dokážu pomocou virtuálnej reality vidieť to, čo aj dron.

Vibránium

Vo svete komiksov je najsilnejším a najodolnejším materiálom na Zemi vibránium. Fiktívny prvok je tiež súčasťou Pantherovho obleku. Z tohto materiálu mal vyrobený štít aj Kapitán Amerika. Mnoho experov sa však domieva, že podobnými vlastnosťami oplýva aj grafén. Má titul najsilnejšieho materiálu, aký bol kedy testovaný. Je 10-násobne odolnejší proti guľkám zo zbrane ako oceľ a je prakticky neviditeľný.

Ukladanie a distribúcia kinetickej energie

Vďaka prítomnosti vibránia v obleku dokáže Pantherov oblek uchovať kinetickú energiu napríklad od guľky alebo výbuchu a následne ju v správnom momente využiť. Aj keď je ukladanie kinetickej energie v rozpore s fyzikálnymi zákonmi, existuje niekoľko patentov od výrobcov oblečenia, ktorí vyvíjajú materiály, ktoré by mohli teoreticky ochrániť nositeľa tým, že energiu absorbujú a rozložia ju po celom povrchu.

Hologram

Hologramy sú vo filme vidieť viackrát. Sú čisté, jasné a len ťažko by si na prvý pohľad poznal rozdiel. Dnešné holografické projekciu síce od niečoho takého majú ďaleko. Spoločnosť Microsoft sa pokúša vytvoriť technológiu, ktorá by dovoľovala zobraziť podobu celého tela. Kým sa to však dostane do komerčného využitia, prejde ešte veľa rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom