Plusy

+ Výborne využitie technológie virtuálnej reality
+ Nádherný vizuál
+ Perfektne spracované vesmírne súboje
+ Zaujímavý príbeh

Mínusy

- Málo rozmanité misie
- Pomerne krátka herná doba
- Zbytočná hra pre viacerých hráčov
- Nemý hlavný hrdina

Asi každý malý chlapec sníval o tom, že raz bude pilotom lietadla alebo sa pozrie do vesmíru ako kozmonaut. Electronic Arts nám práve naservírovali titul, ktorým mnohým z nás splnia obidve želania naraz. Star Wars: Squadrons ti totiž umožní stať sa elitným pilotom vesmírnej flotily v ohromnom univerze Hviezdnych vojen.

Nemý hrdina

Dej hernej novinky sleduje udalosti, ktoré sa odohrávajú tesne po skončení 6. epizódy, teda po zničení druhej Hviezdy smrti. Príbeh je prezentovaný pútavou formou obohatenou o množstvo vydarených animácií, ktoré dokážu navodiť nefalšovanú sci-fi atmosféru. Aj po všetkých tých rokoch na nás notorický známe „A long time ago in a galaxy far, far away…“ naozaj funguje a po chvíli zabúdame na okolitý svet.

Dej hry prezrádzať nebudeme, ten si vychutnáš sám, môžeme ťa však uistiť, že je jedným z hlavných ťahákov hry. Autori nám síce nepriniesli nič nové ani revolučné, vzhľadom na zasadenie a hernú náplň si však drží viac než slušný  štandard. Škoda len, že hlavný hrdina počas celej hry neprehovorí ani slovo. Pôsobí to naozaj rušivým dojmom.

Príbehové animácie sú výborné a skvele zapadajú do celkového konceptu. Na druhej strane tu ale máme už spomínané rozhovory hlavného protagonistu s ostatnými členmi posádky, ktoré sú vlastne monológmi. Okolité postavy sa ti prihovárajú, no odpovede sa nedočkajú. Pravdepodobne išlo o zámer autorov, o istý spôsob zžitia sa s charakterom, no z nášho pohľadu to veľmi nefunguje.

Hranie vo virtuálnej realite posúva zážitok do herného neba 

Mimo tvoj bojový stroj sa navyše nemôžeš voľne pohybovať. Vždy stojíš na mieste, maximálne sa môžeš obzerať, kochať sa mimoriadne vydareným vizuálnom a stlačením tlačidla môžeš osloviť postavy v dosahu. Musím sa priznať, že to vo mne evokuje spôsob komunikácie, ktorý je obvyklý v hrách, ktoré sú určené pre virtuálnu realitu.

Virtuálny vesmír

Keď už sme spomenuli VR, tak pri nej chvíľu ostaneme. Vlastne ideálne je ostať vo virtuálnej realite počas celej hry. Je to totiž jednoznačne najlepší spôsob, ako si túto vesmírnu odyseu užiť. Hra však disponuje veľmi pekným grafickým spracovaním a ako celok pôsobí naozaj dobrým dojmom aj na monitore alebo televíznej obrazovke.

Tvoje detské sny sa stávajú realitou v okamihu, keď si nasadíš VR okuliare. V tom momente pre teba prestane okolitý svet existovať a ty naplno prepadneš nekonečnému vesmíru. Pri použití VR sa v okamihu z hrania stane neopakovateľný zážitok. Len veľmi ťažko sa popisuje, aké pocity sme zažívali pri prelete nad obrovskými vesmírnymi korábmi alebo pri preletoch okolo asteroidov.

Ak máš možnosť vyskúšať si tento titul vo virtuálnej realite, neváhaj ani chvíľu. Odmenou ti bude neopakovateľný pocit, ktorý inak zažiješ len ťažko. Skutočné lety do vesmíru sú totiž ešte stále pomerne drahou záležitosťou. Tí z vás, ktorí zariadeniami VR nedisponujú, však nemusia byť vôbec smutní. Titul je veľmi dobre hrateľný aj klasickým spôsobom.

Grafika je verná filmovej licencii a pôsobí naozaj dobre

Vizuálna stránka hry je skvelá a jasne dokazuje, že za titulom stojí spoločnosť, ktorá nie je veľmi limitovaná finančnými prostriedkami. Spracovanie postáv v animáciách a pri rozhovoroch je detailné, vesmír pôsobí správne tajomne a efekty pri bojoch akoby vypadli z oka filmovej predlohe. Novinka je navyše veľmi dobre optimalizovaná a pri hraní na PlayStation 4 Pro sme nezaznamenali žiadne poklesy snímkovania.

3, 2, 1…Štart!  

Po neobvyklom úvode, kde sme rozobrali grafickú stránku hry sa presunieme k tomu skutočne dôležitému. Samozrejme, hovoríme o hrateľnosti titulu. Star Wars: Squadrons je akčnou hrou, kde sa prenesieš do role nového pilota vesmírnej letky, ktorého si môžeš na začiatku sám vytvoriť. Na výber máš 2 frakcie a je len na tebe, či budeš lietať pod farbou Impéria alebo sa pridáš k Rebelom.

Vizuálne si svojho pilota môžeš upraviť ako chceš a aj keď máš k dispozícii len obmedzený počet možností, pre potreby hry je to plne dostačujúce. Nasleduje krátky tréning, kde sa zoznámiš s ovládaním svojho vesmírneho plavidla. Zo začiatku sa ti možno bude zdať ovládanie bojového stroja trochu komplikované, predsa len nemáš k dispozícii horizont, podľa ktorého by si sa orientoval.

Po chvíli ti  však ovládanie prejde do ruky a ty sa pristihneš ako sa kocháš krásnymi scenériami pre rýchlych preletoch medzi obrovskými asteroidmi. Ovládanie je spracované na jednotku a evokuje ten správny pocit, že máš pod kontrolou naozajstný vesmírny stroj. Zvládnutím základov to však len začína, hra totiž nie len o lietaní vo vesmíre, ale tiež o neľútostných súbojoch.

Akcia je rýchla a pocit zo súbojov je jedinečný

Hrateľnosť sa spravidla drží základnej schémy, kedy sa hráč po krátkom brífingu presunie do vesmíru, kde sa spolu so svojimi spolubojovníkmi presunie na určené miesto a spravidla sa tu začne boj proti nepriateľským jednotkám. Môžeš proti ním použiť laserové strely, ktoré sú neobmedzené, alebo tiež navádzané rakety, ktorých máš ale limitovaný počet.

Svoju stíhačku môžeš ovládať v štyroch režimoch. Aktivovaním prvého sa presunie celá energia do rýchlosti, no na úrok obranyschopnosti a útočnej sily. V bojoch odporúčame presmerovať energiu do palebnej sily, aby si sa zbavil nepriateľov čo najrýchlejšie. V prípade bojov proti veľkým a silno ozbrojeným nepriateľom môžeš energiu sústrediť do obranyschopnosti a znesieš oveľa viac zásahov.

Pri bežných preletoch a presunoch k cieľom misií môžeš aktivovať mód, ktorý je neutrálny a všetky tri hodnoty, teda rýchlosť, palebná sila a obranyschopnosť, sú na rovnakej úrovni. Cestovanie k cieľom je okorenené rozhovormi cez vysielačku, ktoré sú občas vtipné a stojí za to si ich vypočuť.

Príbeh vs. hra viacerých hráčov

Okrem príbehovej kampane sa v hre vyskytuje aj hra pre viacerých hráčov. Tá obsahuje dva základné herné módy. V Dogfight sa proti sebe postavia protihráči a je to vlastne deathmatch 5 proti 5 vo vesmíre. V priebehu hrania zvyšuješ svoj hráčsky level a získavaš body, ktoré môžeš vymeniť za rôzne vylepšenia na svoju stíhačku alebo výbavu pre svojho avatara.

Hra pre viacerých hráčov je v tomto prípade len do počtu

Oveľa zaujímavejšie ale pôsobí mód Fleet Battles, ktorý sa ti otvorí po dosiahnutí 5. úrovne. V praxi ide o to, že s partičkou spolubojovníkov musíš zničiť obrovskú vesmírnu loď. Háčik je v tom, že túto domovskú loď bráni hromada nepriateľských stíhačiek. Tento mód je zaujímavý a patrí k tomu lepšiemu, čo hra pre viacerých hráčov ponúka.

Vlnu kritiky ale vznášame na počet a hlavne rozmanitosť herných máp použitých v hre viacerých hráčov. Tých je dokopy len šesť, navyše sú si veľmi podobné. Chápeme, že vytvoriť niečo unikátne vo vesmíre je náročné, ale v tomto prípade stačilo použiť zaujímavejšie mapy z kampane a mierne ich upraviť. Výsledok by bol o poznanie lepší, takto to pôsobí naozaj stereotypne.

Splnil sa nám teda detský sen?

Odpoveď na túto je jednoznačná. Od čias pôvodného  X-Wing Commander už prešlo viac ako 25 rokov a doposiaľ ho nič neprekonalo. Až s príchodom Star Wars: Squadrons môžeme s kľudným svedomím prehlásiť, že na trón vesmírnych stíhačiek zasadol nový kráľ.

Určite sa tu nájde pár chybičiek. Na koniec príbehovej kampane sa pozrieš po zhruba 12 hodinách a na úvodnej voľbe frakcie vôbec nezáleží. Dej sa totiž drží predpísaného scenára a prepína medzi postavami podľa potreby. Niekomu by možno mohla vadiť absencia prepínania pohľadov v stíhačke a pohľad z tretej osoby. A v neposlednom rade je tu z nášho pohľadu trocha zbytočná hra pre viacerých hráčov.

Geniálne využitie technológie VR posúva hru naopak na novú úroveň herného zážitku. Pre fanúšikov Star Wars je virtuálna realita absolútnou povinnosťou, no ľutovať nebudú ani ostatní. Neostáva nám už nič iné, len zaželať vo vesmíre množstvo úspešne nalietaných hodín. Nech ťa sila sprevádza!

HODNOTENIE

8/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom