Viceprezident USA, Mike Pence, ešte v októbri avizoval, že Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zmení svoje zameranie a prioritou sa stane kolonizácia a vyslanie človeka na Mesiac. Tento program tak mal dostať prioritu pred dobývaním vzdialenejšieho Marsu. Nové nariadenie teraz už podpísal prezident Donald Trump a definitívne tak potvrdil budúci smer americkej vesmírnej agentúry.

Zmena plánov

NASA informuje o novom cieli pre svoj program prostredníctvom oficiálnych stránok. Prioritou sa tak definitívne stáva vyslanie astronautov na Mesiac, ktorý má byť základom pre budúce misie na Mars a prípadne do ďalších častí slnečnej sústavy. NASA, respektíve vláda USA, ráta aj s určitou formou kolonizácie a na svojom programe bude spolupracovať aj s privátnymi spoločnosťami a medzinárodnými partnermi.

„Tentoraz tam nezanecháme len našu vlajku a stopy – položíme aj základ pre prípadnú misiu na Mars a možno raz do mnohých ďalších svetov.“ Prezident USA – Donald Trump

Celkovo je tak nový program NASA odklonením od plánov predchádzajúcej vlády USA. Tie v nasledujúcich rokoch rátali s vyslaním ľudskej posádky na niektorý z blízkych asteroidov a následne aj s misiami na Mars. Predstaviteľ NASA, Robert Lightfoot, však vyjadril podporu novému nariadeniu americkej vlády. Konkrétne plány o tom, kedy agentúra vyšle na Mesiac ďalšiu misiu s ľudskou posádkou, zatiaľ nie sú známe. S programom sa v rozpočte USA ráta od roku 2019.

Podpis v symbolický dátum

Prezident USA, Donald Trump, podpísal nové nariadenie týkajúce sa zamerania vesmírnej agentúry v pondelok 11. decembra, teda presne 45 rokov po tom, čo na Mesiaci pristála zatiaľ posledná misia s ľudskou posádkou Apollo 17. Jej členom bol aj astronaut Harrison Shmitt, ktorý zúčastnil aj na pondelkovom podpisovaní v Bielom dome. Medzi prítomnými nechýbali Buzz Aldrin, druhý človek, ktorý kedy vstúpil na povrch Mesiaca alebo Peggy Whitson, astronautka, ktorá strávila na ISS nepretržite 665 dní – najviac z Američanov.

 

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú