Vesmírne preteky sú v dnešnej dobe rozhodne vzrušujúcim dejiskom, na ktoré sa oplatí upriamiť pozornosť. Hlavnými oblasťami, ktoré sa v súvislosti s dobývaním vesmíru skloňujú najviac sú jednoznačne Mars a Mesiac. O tom, na ktoré z týchto miest sa so svojím programom zameria vesmírna agentúra NASA, nedávno rozhodla americká vláda. 

O ďalších plánoch vlády USA hovoril viceprezident Mike Pence, pričom jeho slová sprostredkoval web The Wall Street Journal. Jednoznačným odkazom vyplývajúcim z jeho vyjadrenia je znovuobnovenie snahy USA a vesmírnej agentúry NASA o vrátenie ľudskej posádky na Mesiac. Hlavným cieľom tak už nebude Mars. Kvôli novým plánom bola opäť založená Národná vesmírna rada, ktorá fungovala aj v obdobiach 1958 – 1973 a 1989 -1993. Na čelo tejto inštitúcie zasadol samotný Pence.

„Vo štvrtok bude mať Rada prvé stretnutie za takmer 25 rokov a ako jeho predseda dám jednoduché posolstvo: Amerika vo vesmíre opäť povedie.“ – Mike Pence, viceprezident USA.

Pence vo svojom vyhlásení zároveň vysvetľoval, ako nutne potrebuje USA vo vesmíre vlastnú technológiu, pre ochranu svojich pozorovacích, komunikačných a navigačných systémov pred hackerskými útokmi.

V plánoch je naďalej aj Mars

Prítomnosť na Mesiaci je podľa Penca zásadným strategickým cieľom, avšak plány USA tu nekončia. Viceprezident podotkol, že Spojené štáty chcú byť aj prvou krajinou, ktorá pošle ľudskú posádku na Mars. Narozdiel od misie na Mesiac, sú však tieto zámery viac komerčné než prieskumné a vedecké. Vláda USA má v pláne aj vytvorenie akejsi poradenskej skupiny, pozostávajúcej z rôznych predstaviteľov, ktorí sa pohybujú v komerčnom vesmírnom priemysle. Experti by diskutovali o technológiách určených pre dobývanie vesmíru.

„Biznis vedie vesmírne technológie a my chceme čerpať z bezodnej studne inovácií, aby sme mohli vyriešiť budúce výzvy. “ – Mike Pence, viceprezident USA.

Bližšie detaily o tom, ktoré osoby by mohli byť členmi tejto skupiny, viceprezident neprezradil. Ako zaujímavé mená pripadajú do úvahy jednoznačne šéfovia spoločností SpaceX a Blue Origin, a teda Elon Musk a Jeff Bezos. Známe nie sú ani presné plány, kedy by mala posádka astronautov NASA pristáť na Mesiaci. Všetky novinky z oblasti budúcej prítomnosti ľudí vo vesmíre však sľubujú v nasledujúcich rokoch veľa vzrušujúcich chvíľ.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom