Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Prednedávnom sa astronómom podarilo historicky poprvýkrát zachytiť fotografiu čiernej diery a hoci sa možno samotný výsledok nezhodol s očakávaniami mnohých, ukázal svetu, ako taký gravitačný kolapsar skutočne vyzerá. Detailnejší pohľad naň však prináša vesmírna agentúra NASA v novom videu. Výsledkom vizualizácie je čierna diera s nahromadeným množstvom hmoty, ktorá pohlcuje všetko v okolí, vrátane fotónov svetla blízko horizontu udalostí, informuje Futurism.

Poprvýkrát v histórii sa podarilo čiernu dieru zachytiť na fotografii v apríli tohto roka, kedy vedecký tím s 200 členmi vytvoril pomocou 8 rádiových teleskopov reálnu fotografiu tohto kolapsaru v galaxii Mesier 87, ktorá sa od Zeme nachádza 55 miliónov svetelných rokov. Výsledok bol obrovským historickým a vedeckým úspechom.

Detailný pohľad na čiernu dieru od NASA

NASA však zverejnila vlastnú vizualizáciu toho, ako takáto čierna diera v strede galaxií môže vyzerať. Práve tam sa totiž vyskytujú gravitačné kolapsary najčastejšie a vďaka svojej neuveriteľne silnej gravitácii pohltia všetko, čo im príde do cesty. Neuniknú im ani častice svetla.

Zobraziť celú galériu (2)
Vykreslenie prvej simulácie čiernej diery v roku 1978. Autor: Jean-Pierre Luminet

Podľa doterajších predstáv, ilustrácií a aj prvej simulácie z roku 1960, ktorá bola neskôr vykreslená v roku 1978, sa v stredne tejto diery nachádza čierna oblasť, teda horizont udalostí, pri ktorom nie je žiadna častica dosť rýchla na to, aby z neho unikla. Okolo čiernej diery sa potom nachádza aj svetlý disk, ktorý predstavuje materiál priťahovaný gravitačnou silou a svetlo na horizonte udalostí.

Zobraziť celú galériu (2)
Historicky prvá fotografia čiernej diery vo vesmíre. Zdroj: Event Horizon Telescope collaboration et al.

Nenechaj si ujsť
Vysvetlenie, prečo vyzerá fotka čiernej diery, tak ako vyzerá, ešte viac zvýrazňuje úspech vedcov

Toto svetlo však prichádza spoza čiernej diery, no jej gravitácia je tak neuveriteľne silná, že ohýba časopriestor, čím ovplyvňuje aj cestu svetla okolo jej stredu, informuje Science Alert. Vo vizualizácii od NASA sa však nachádzajú aj svetlé oblasti, ktoré predstavujú magnetické polia ako prechádzajú vírom plynov. Plyn najbližší k stredu diery ju obieha takmer rýchlosťou svetla, informovala NASA v oficiálnej správe.

 

Na okraji disku čiernej diery sa potom nachádza hmota, ktorá sa pohybuje pomalšie. Práve tento rozdiel v rýchlosti potom vytvára tmavé a svetlé pruhy disku. Tmavší plyn naľavo od disku je pritom svetlejší ako ten vpravo, čo vysvetľuje fakt, že plyny na ľavej strane sa k nám pomyselne približujú.

Zobraziť celú galériu (2)
NASA’s Goddard Space Flight Center/Jeremy Schnittman

Na základe Einsteinovej teórie relativity majú vyšší jas ako plyny na pravej strane, ktoré sa na vizualizácii vzďaľujú. Práve takáto počítačová vizualizácia čiernej diery úchvatným spôsobom demonštruje to, čo mal Albert Einstein namysli, keď prezradil, že gravitácia dokáže ohýbať časopriestor.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú