Na Mesiaci čoskoro pristane experiment, aký tu ešte nebol. NASA a jej partneri pripravujú špeciálny teleskop, ktorý sa bude nachádzať na odvrátenej strane Mesiaca a bude fungovať výhradne počas mesačnej noci. Jeho cieľom je zachytiť tie najstaršie rádiové signály vo vesmíre – z čias, keď ešte neexistovali ani prvé hviezdy. Na tému upozornil portál New Atlas.

Projekt nesie názov LuSEE-Night (Lunar Surface Electromagnetics Experiment – Night) a ide o spoločné úsilie Brookhaven National Laboratory, Lawrence Berkeley National Laboratory, NASA a Fermi National Accelerator Laboratory. LuSEE-Night je súčasťou širšieho programu Lunar Surface Instrument and Technology Payloads (LSITP), ktorý má demonštrovať nové vedecké nástroje priamo na povrchu Mesiaca.

Kam sa Slnko nedostane, tam začína fyzika

LuSEE-Night bude umiestnený na odvrátenej strane Mesiaca, v oblasti, kam nepreniká rušenie zo Zeme. Práve vďaka tomu je možné zachytiť nízkofrekvenčné rádiové signály. Teda vlny, ktoré je na Zemi takmer nemožné sledovať kvôli elektromagnetickému šumu z rádií, mobilných sietí, Wi-Fi a ďalších technológií.

Cieľom teleskopu je skúmať tzv. temné veky vesmíru – obdobie krátko po veľkom tresku, no ešte pred vznikom prvých hviezd. Vedci dúfajú, že vďaka tomu získajú nové informácie o vývoji vesmíru, o rozložení hmoty a možno aj o správaní sa temnej hmoty.

Teleskom LuSEE Mesiac
Brookhaven National Laboratory

Fungovať bude len počas noci

LuSEE-Night bude aktívny len počas mesačnej noci, ktorá trvá približne 14 pozemských dní. Počas tejto fázy panujú ideálne podmienky: žiadne rušenie zo Slnka a ticho od všetkých ľudských vysielačov. Počas mesačného dňa sa prístroj vypne. Jednak kvôli radiácii, ale aj kvôli extrémnym teplotám.

Toto striedanie svetla a tmy je však výzvou. Zariadenie musí prežiť extrémne podmienky mesačného povrchu, vrátane obrovských výkyvov teplôt. Inžinieri preto testujú nové batérie, materiály a izolačné technológie, aby LuSEE-Night fungoval spoľahlivo počas viacerých mesačných cyklov.

teleskom NASA
Brookhaven National Laboratory

Misia Firefly a štart v roku 2026

LuSEE-Night bude na Mesiac dopravený pomocou programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Konkrétne ho vynesie spoločnosť Firefly Aerospace, ktorá pripravuje lunárny modul Blue Ghost. Všetko nasvedčuje tomu, že pristátie prebehne v roku 2026, v oblasti, kde sa bude dať udržať komunikačné spojenie aj napriek umiestneniu na odvrátenej strane.

O to sa postará satelit Lunar Pathfinder od Európskej vesmírnej agentúry, ktorý má v budúcnosti zabezpečiť dátové spojenie pre rôzne lunárne misie. LuSEE-Night bude jedným z prvých experimentov, ktorý túto komunikáciu prakticky vyskúša.

Pokus, ktorý môže zmeniť astronómiu

Autori projektu upozorňujú, že LuSEE-Night je vysoko rizikový experiment. Ide o technicky extrémne náročnú misiu a je možné, že mnohé veci nebudú fungovať podľa očakávaní. Zároveň však dodávajú, že práve takéto misie sú kľúčové pre ďalší vývoj – nie len v oblasti astronómie, ale aj v testovaní technológií pre budúce lunárne základne.

Ak to bude fungovať, posunieme rádiovú astronómiu do úplne nových dimenzií,“ uviedol tím vedcov z Brookhaven Lab. Odpočítavanie už beží. A vesmír možno čoskoro odhalí dávno zabudnuté signály z čias, keď bol ešte úplne tmavý.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP