Medzinárodná vesmírna stanica ISS predstavuje jedinú trvalo obývanú vesmírnu stanicu, ktorej výstavba začala už v roku 1998. Prvá posádka bola vyslaná v roku 2000 a približne raz za pol roka dochádza k jej výmene. Podľa najnovších informácií, ktoré prináša DailyMail sa už v roku 2020 môže ISS otvoriť aj širšej verejnosti.

NASA totiž prišla s nápadom, ktorý umožní turistom a firmám lietať na ISS už od budúceho roka. Nový, dá sa povedať obchodný či marketingový model predstavil tlačový hovorca Jeff DeWitt na piatkovej tlačovej konferencii, kde bolo predstavených hneď viacero podrobnejších informácií.

Prečítajte si tiež!
NASA dvíha varovný prst. Ľudstvo je až príliš ľahostajné k nebezpečenstvu zrážky s meteoritmi

Poriadne drahý pobyt

Od roku 2020 tak bude Medzinárodná vesmírna stanica otvorená firmám, ktoré môžu vykonávať svoj vlastný výskum, ale aj vyslať vlastnú posádku, ktorá bude zahŕňať napríklad len obyčajných turistov. K dispozícii budú maximálne dva pilotované lety ročne a celkový pobyt na ISS nepresiahne 30 dní. Takýto, nanajvýš 30-dňový pobyt však niečo stojí a NASA zverejnila aj cenník, ktorý potvrdzuje, že pobyt vo vesmíre nie je vôbec lacný.

Celková odhadovaná suma, ktorá zahŕňa základné potreby sa môže vyšplhať až na 35 tisíc dolárov  (cca 31 tisíc €) za jedinú noc. V tejto cene je však zahrnutá len noc, energie či základné potreby ako napríklad prístup k zásobám vzduchu a stravy. Najdrahšiu položku však predstavuje let na túto stanicu, ktorého cena sa môže pohybovať v rozmedzí 60 miliónov dolárov (cca 53 mil. €).

Aj napriek vysokej sume sa jedná o skvelú príležitosť, ktorá bude v rámci fungovania ISS spustená prvykrát od jej pôsobenia a DailyMail hovorí aj o prvých záujemcoch, nakoľko si už spoločnosť Bigelow Aerospace zarezervovala prvé 4 lety a na ISS tak plánuje prepraviť až 16 vlastných astronautov. Je viac než jasné, že v najbližších mesiacoch sa pripoja určite ďalšie firmy, ktoré budú mať záujem o pobyt na ISS.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP