Správca NASA, Jim Bridenstine, na konferencii Planetary Defence vo Washingtone D.C. varoval, že riziko, ktoré predstavujú meteority pre Zem, sa neberie príliš vážne. O téme píše CNBC.

Meteority, ktoré by mohli pri kontakte so Zemou zničiť celé ľudstvo, sú obrovskou hrozbou, povedal správca NASA, Jim Bridenstine, na konferencii Planetary Defence v apríli tohto roku. Bridenstine varoval, že riziko, ktoré možné havárie prinášajú, sa neberie príliš vážne.

Ako príklad poukázal Bridenstine na meteorit, ktorý explodoval nad ruským mestom Čeľabinsk v roku 2013. Výbuch tohto meteoritu mal až 30-násobne viac energie ako výbuch atómovej bomby v Hirošime a zranil okolo 1500 ľudí. Len 16 hodín po tejto kolízii NASA zistila, že sa k Zemi blížil ešte väčší objekt, ale našťastie planétu minul, píše CNBC.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / Youtube / milanprductions

„Prial by som si povedať, že tieto udalosti sú veľmi zriedkavé, ale nie sú.“, povedal Bridenstine. „Takéto kolízie meteoritov sa vyskytujú, a je na nás, aby sme sa ubezpečili, že detekujeme, odhaľujeme a sledujeme všetky blízke objekty, ktoré by mohli byť hrozbou pre Zem.“, dodal.

Podľa vedeckých modelovacích systémov by sa takéto udalosti mali uskutočniť len raz za 60 rokov, ale Bridenstine poukázal, že podobné meteority na Zem za posledné storočie padli až trikrát.

NASA má v súčasnosti ambíciu byť schopná sledovať až 90 % asteroidov s priemerom aspoň 140 metrov, čo sa považuje za asteroid dostatočne veľký na vyhladenie malej krajiny.

A aj keď asteriody strácajú časť svojej hmoty pri vstupe do našej atmosféry, ten, ktorý explodoval nad Čeľabinskom v roku 2013, mal len 20 metrov, čo je iba jedna sedmina veľkosti tých, ktoré chce NASA sledovať. Bridenstine však povedal, že NASA čaká k tomuto cieľu ešte dlhá cesta. Vývoj jedného zo spôsobov, ako prípadnú kolíziu s asteroidom odvrátiť, sa ale už začal.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / Youtube / JHU Applied Physics Laboratory

Začiatkom tohto mesiaca získal program SpaceX od Elona Muska od NASA kontrakt, podľa ktorého bude NASA financovať spoločnosti vývoj misie DART (Double Asteroid Redirection Test), do ktorého vloží až 69 miliónov dolárov. Tá sa má začať v roku 2021 a bude testovať schopnosť odraziť prichádzajúci asteroid pomocou kolízie s raketou, píše TNW.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom