Spoločnosť Caterpillar spolupracuje s NASA na stavbe strojov, ktoré budú schopné pracovať na povrchu Mesiaca. Cieľom je zistiť, či má zmysel na Mesiac poslať automatické, prípadne diaľkovo ovládané stroje, ktoré by zbierali kamene či prach. NASA by ich totiž mohla použiť ako materiály pre plánovanú lunárnu základňu, píše portál futurism.com

Obe spoločnosti už dlhšie spolupracujú na viacerých projektoch. Skúsenosti Caterpillaru z neho robia vynikajúceho kandidáta na vybudovanie lunárnej infraštruktúry. “Technológie Caterpillaru sa každý deň úspešne používajú na Zemi. Skúsenosti firmy sú pre záujmy NASA veľmi dôležité.” vyjadrila sa hovorkyňa NASA Clare Skellyová pre CNBC.

Screenshot/Youtube

Hoci prezidentka oddelenia zdrojov v Caterpillari Denisa Johnsonová nepotvrdila existenciu konkrétnych plánov o misii, ale nápad použiť poloautomatické vozidlá na skúmanie povrchu Mesiacu nie je nový. Astronautom by sa tak ušetrilo veľa zložitej a nebezpečnej manuálnej práce priamo na povrchu.

Screenshot/Youtube

V máji sa objavila správa o plánoch NASA týkajúcich sa letov na Mesiac v priebehu rokov 2024 až 2028. Program s názvom Artemis je veľmi ambiciózny, jeho cieľom nie je len poslať Američanov po viac ako polstoročí znova na Mesiac, NASA chce totiž urobiť kroky aj k stálej prítomnosti, ktorá by mohla znamenať začiatok novej éry prieskumu slnečnej sústavy.

Screenshot/Youtube

S programom Artemis má NASA pomáhať aj superpočítač Aitken. Či sa autonómne vozidlá od Caterpillaru niekedy budú na Mesiaci skutočne používať, sa ešte uvidí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP