Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká vesmírna agentúra NASA postavila nový superpočítač s názvom Aitken, ktorý disponuje modulárnosťou a špeciálnym chladením, ktoré spotrebúva len malé množstvo elektrickej energie.

Superpočítač Aitken vyrobila spoločnosť Hewlett Packard Enterprise a nachádza sa vo výskumnom stredisku NASA Ames Research Center v Kalifornii, píše portál TechCrunch. Superpočítač je pomenovaný po americkom astronautovi Robertovi Grantovi Aitkenovi a jeho primárnou úlohou bude riešiť simulácie týkajúce sa vesmírnej misie Artemis, ktorej cieľom je znova pristáť s ľudskou posádkou na povrchu Mesiaca.

Spoločnosť HPE a NASA začali pracovať na stavbe tohto superpočítača už v roku 2017 a ich cieľom bolo vytvoriť modulárny počítač, ktorý budú môcť kedykoľvek rozšíriť a ktorý bude čo najšetrnejší k životnému prostrediu. Ako informuje portál Engadget, hardvér, ktorý sa momentálne nachádza vo výskumnom stredisku Ames Research, je jeden zo 16 potenciálnych modulov, ktoré sa v budúcnosti dajú veľmi rýchlo a jednoducho pripojiť k už existujúcemu modulu, čím sa takmer okamžite zvýši výpočtová sila.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA, Superpočítač Aitken umiestnený v prenosných kontajneroch, ktorý je možné kedykoľvek rozšíriť o ďalšie moduly

Jeden modul pritom disponuje potenciálnou výpočtovou silou až 3.69 petaflopov a úložným priestorom až 221 TB. Superpočítač má až 1 150 uzlov a 46 080 jadier. Jeho základom je systém HPE SGI 8 600, ktorý používa procesory Intel-Xeon druhej generácie. Okrem spomínanej modulárnosti je v tomto prípade revolučný aj systém chladenia.

Ten podľa inžinierov využíva na chladenie vonkajší vzduch. Kvapalina, ktorá cirkuluje v útrobách počítača, sa chladí iba vonkajším vzduchom, čo výrazne znižuje náklady na spotrebu elektrickej energie. Aj keď hlavnou úlohou superpočítača Aitken bude počítať zložité simulácie pre misiu Artemis, budú ho využívať aj ďalší vedci na simulovanie svojich projektov. Aitken sa však môže okrem počítania zložitých operácií používať aj na ukladanie obrovského množstva dát.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú