Ľudia takmer po celom svete oslavujú z noci 31. decembra na 1. januára koniec starého roka a s ním príchod toho nového. Nový rok, teda 1. január, pre mnohých znamená začiatok niečoho nového. Rovnako to bude aj v prípade skúmania vesmíru, nakoľko 1. január môže v tejto oblasti doslova prepísať históriu.

V tento deň sa totiž vedci z NASA pokúsia o prelet sondy okolo doposiaľ najodľahlejšieho objektu vesmíru, ktorý sa ľudstvo pokúsi navštíviť. Reč je o americkej planetárnej sonde New Horizon, ktorá je určená najmä na prieskum Pluta. Objekt, ku ktorému sa budú snažiť priblížiť, je známy pod označením 2014 MU69, no zvykne sa nazývať aj Ultima Thule.

Prečítajte si tiež!
Rok 2019 bude pre vesmírne dobrodružstvá neuveriteľne plodný. Toto všetko pripravuje NASA či SpaceX

Najzachovalejšia vzorka planetárneho stavebného bloku

Ultima Thule predstavuje objekt Kuiperovho pásu, ktorý bol vďaka Hubblovmu teleskopu objavený už v roku 2014. K objavu došlo v rámci skúmania možných cieľov pre sondu New Horizon. O rok neskôr sonda úspešne preletela okolo Pluta a hneď potom bol ako ďalším objektom pre cieľ misie vybraný práve objekt Ultima Thule. Sonda, ktorá je pod vedením Alana Sterna, precestuje vyše 4 miliardy míľ a ráno 1. januára sa tak priblíži k telesu Ultima Thule.

Pre viacerých vedcov tento objekt, no hlavne priblíženie k nemu predstavuje niečo neopísateľné. Jedným z najväčších nadšencov je práve Alan Stern, ktorý riadi celú misiu New Horizon. Podľa neho predstavuje teleso časovú kapsulu spred 4,5 miliárd rokov a práve to je to, čo objekt Ultima Thule robí tak výnimočným.

Prieskum predstavuje astronomický ekvivalent archeologických výkopov s Egypte, kedy niekto prvýkrát otvoril faraónovú hrobku a na vlastné oči uvidel kultúru spred 1000 rokov. Stern na záver dodal, že sám nevie, čo v tomto prípade nájdu, no ak to bude aspoň sčasti také prekvapujúce ako v prípade Pluta, bude to niečo neopísateľne nádherné.

K prvému preskúmaniu objektu dôjde už na Nový rok o 18:33 nášho času, kedy bude vesmírna sonda k objektu doposiaľ najbližšie. K dispozícii budú aj viaceré fotografie, pričom výskumníci budú prvé náhľady venovať vonkajšiemu vzhľadu, aby došlo k zisteniu povrchu. Pre fanúšikov budú prvé snímky dostupné hneď 2. januára, no fotografie budú príliš malé, rovnako ako to bolo aj v prípade Pluta. Zhotovenie podrobnejších záznamov s plným rozlíšením potrvá aj zopár mesiacov. Celý prelet spolu s odborným komentárom bude s najväčšou pravdepodobnosťou k dispozícii aj prostredníctvom živého vysielania.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú