Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA, vesmírna agentúra Spojených štátov, verejne priznala vážnu chybu, o ktorej sa hovorí už roky. Ako totiž informuje portál Interesting Engineering, agentúra priznala, že jej raketa Space Launch System, lepšie známa ako SLS, je tak neuveriteľne drahá, že NASA má dokonca problém vypočítať jej reálnu cenu.

Alternatíva je riziková

Raketa SLS meškala niekoľko rokov a aj keď sa ju nakoniec podarilo dostať do prevádzky, pre NASA predstavuje niekoľko vážnych problémov, najmä z finančného hľadiska. S touto raketou napríklad nie je možné lietať častejšie, ako raz za rok kvôli nesmierne pomalej produkcii a tomu, že cena každého letu presahuje 4 miliardy amerických dolárov. To znamená, že je na účely iné než transport astronautov k Mesiacu prakticky nepoužiteľná.

Nesmierne nákladný projekt samozrejme zrušený nebude a NASA miesto toho hľadá spôsoby, ktoré pomôžu znížiť cenu celého systému, ale tiež zintenzívnia implementáciu inovácií a zlepšia letovú kadenciu, ktorá je momentálne katastrofálna a nezdalo sa, že sa táto situácia zlepší.

NASA/Flickr

Na začiatok je totiž jeden let za rok dostatočný, avšak ak chce NASA na Mesiaci vytvoriť trvalú ľudskú prítomnosť podobne, ako sa to podarilo na nízkej obežnej dráhe Zeme, bude potrebovať oveľa častejšie lety. SLS má navyše transportovať astronautov len k stanici Gateway, ktorá sa bude nachádzať na orbite Mesiaca a na jeho povrch ich dostane až špeciálna verzia Starship.

Môže ich predbehnúť Čína

Spojené štáty majú v pretekoch k Mesiacu prekvapivého nového súpera, ktorým je Čína. Tá vyvíja nové vesmírne technológie prekvapivo rýchlo a jej míľniky sa posúvajú bližšie, kým tie západné väčšinou meškajú. Prekvapením je aj šanca, že Čína dostane astronautov na povrch Mesiaca ešte do roku 2030, spomína CNN. To plánuje aj USA, avšak experti majú pochybnosti a tvrdia, že sa tento termín môže posunúť až za 2030.

Dokonalé to nebude

Do akej miery sa NASA podarí znížiť ceny a zvýšiť efektivitu tohto programu je otázne, zrejme sa to však podarí. ArsTechnica napríklad spomína, že agentúra sa snaží znížiť cenu raketových motorov RS-25, ktoré poháňajú centrálny stupeň, o 30 %, teda na asi 70,5 milióna USD za kus. To je stále šialene obrovská suma, keďže je to ešte viac, než cena úplne novej rakety Falcon 9.

Rakety Falcon 9 je navyše možné použiť najmenej 10-krát, zatiaľ čo raketu SLS len raz. SLS dokonca potrebuje až 4 takéto motory, navyše prvý stupeň poháňajú aj dva obrovské prídavné motory na pevné palivo. Faktom je, že aj keď sa podarí znížiť náklady na SLS, už vo svojej podstate je táto raketa neefektívna a bude drahšia, než nanovo vyvinutý stroj s modernými technológiami. SLS totiž predstavuje množstvo kompromisov, aby bolo možné použiť starú infraštruktúru a komponenty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú