Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tím astrobiológov z Rochesterskej univerzity a Inštitútu planetárnych vied prichádza s jedinečnou teóriou, podľa ktorej môže mať planéta Zem svoju vlastnú myseľ. Fenomén nazvali „planetárnou inteligenciou“ a do značnej miery je za ňu zodpovedné aj samotné ľudstvo, informuje Rochesterská univerzita v tlačovej správe.

Inteligentná planéta

Hlavnou otázkou celej teórie je, či môže spoločná kognitívna aktivita zmeniť planétu tak, ako spoločná aktivita života na nej. Keď sa totiž na Zemi vyvinula biosféra, vlastný život dostala aj samotná planéta a vedci sa pýtajú, či v takom prípade môže mať aj vlastnú myseľ, píše Phys.org.

Neznamená to samozrejme, že má planéta Zem niekde v jadre skrytý vlastný mozog. Úlohu „mysle“ má v tomto prípade zohrávať práve život na jej povrchu, kvôli ktorému na Zemi prevláda „nedospelá technosféra“, teda život, ktorý planétu ničí aj napriek tomu, že ju ku svojej existencii súrne potrebuje. Samotná Zem tak na tom môže byť podobne, ako celý vesmír, ktorý sa podľa vedcov učí a vyvíja.

tzido/freepik

Štyri štádiá na Zemi

Prvým štádiom so životom sa vyvíjajúcej planéty je nedospelá biosféra, v ktorej sú síce prítomné mikróby, avšak žiadne rastliny. Zem sa v ňom nachádzala pred miliardami rokov.

Druhé štádium nastalo pred približne 2,5 miliardami rokov a nazýva sa dospelá biosféra. Neexistovali v nej technologicky pokročilé druhy, no život na planéte mal priamy vplyv na planétu. Začala fotosyntéza, vznikol kyslík a ozónová vrstva a utvorili sa aj stabilné kontinenty, vysvetľuje Cambridgeská univerzita.

Následne prišla nedospelá technosféra, v ktorej sa nachádzame doteraz. Planéta je obývaná technologicky pokročilým druhom, ktorý ale nie je dostatočne integrovaný do ostatných systémov Zeme, ako napríklad atmosféra, ktorú vážne poškodzuje. Z dlhodobého hľadiska tak momentálna technosféra pracuje sama proti sebe.

freepik

Štvrté štádium podľa vedcov nastane v momente, keď nastane symbióza medzi technologicky pokročilým druhom a samotnou planétou. Ak sa to podarí ešte ľudstvu, naše technológie musia fungovať pre dobro celej planéty a nepoškodzovať ju tak, ako sa to deje dnes – či už sa jedná o ťažbu materiálov alebo produkciu elektrickej energie.

Výsledok je nejasný

Zatiaľ však vedci nedokážu presne povedať, ako presne môže planetárna inteligencia vyzerať a prejaviť sa. Jedná sa o komplexný systém, ktorého výsledok závisí na interakciách medzi jeho jednotlivými časťami a štruktúrami.

Výsledok tak nie je možné vopred odhadnúť rovnako, ako nie je prakticky možné odhadnúť povahu človeka na základe jeho jednotlivých neurónov. Podobnými systémami sú napríklad aj lesy alebo finančné trhy, vysvetľujú vedci.

freepik

„Zatiaľ nemáme planetárnu inteligenciu alebo dospelú technosféru. Avšak zmyslom celého tohto výskumu je určiť smer, ktorým by sme sa mali uberať. Tvrdíme, že jediné technologické civilizácie, ktoré by sme mali očakávať, sú tie, ktoré sa samé nezabijú. To znamená, že museli dosiahnuť štádium skutočnej planetárnej inteligencie,“ dodáva Adam Frank z Rochesterskej univerzity.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú