Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pri skúmaní vesmíru narazia vedci na mnohé nevídané javy, ktoré im vyrážajú dych. Rovnako tak sa pomaly odkrývajú aj tajomstvá neďalekého Marsu. Vesmírna agentúra NASA na tejto Červenej planéte zachytila nádhernú pieskovú dunu, ktorej modrá farba naznačuje, že má iné zloženie ako jej okolie. 

Väčšina pieskových dún vzniká na Marse v hlbších kráteroch, ktoré po sebe nechali meteority. Už na prvý pohľad je však táto duna netypická svojim sfarbením, ktoré je voči sivému okoliu výrazne odlišné.

Duna s nezvyčajným zafarbením

Farba duny z oblasti Lyot Crater prezrádza, že jej štruktúra je jemnejšia a má iné zloženie nez okolité duny. Modrá farba pritom vznikla kvôli zvýšenému kontrastu fotografie, ktorý vedci z NASA využívajú pre získanie detailnejších záberov z Marsu. Duna bola zachytená orbitálnou kamerou MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), ktorá od roku 2005 hľadá na tejto planéte stopy po vode.

Nenechaj si ujsť
NASA vyslala k Slnku sondu, ktorá teraz poslala fotografiu zvnútra jeho atmosféry

Už v minulosti nám však Mars rover odhalil, že na povrchu našej susednej planéty sa nachádzajú mnohé duny. Niektoré sú veľké ako celé futbalové ihriská a iné pripomínajú iba malé pieskové vlny. Práve pieskové búrky stoja za vznikom týchto dún, pričom jedna z posledných dokonca odstavila aj solárny systém roveru Opportunity. Ďalší rover Curiosity ale našťastie nebol zasiahnutý a na Marse tak naplno pokračuje vo svojej misii, aby vedcom na Zemi posielal ďalšie dôležité dáta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú