Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ako informuje NASA na svojej stránke, dokázala na Mesiaci identifikovať miesta, kde s najväčšou pravdepodobnosťou nájdeme kusy materiálu, ktorý pochádza z jeho plášťa. V budúcnosti majú astronauti odobrať jeho vzorky a dopraviť ich naspäť na Zem.

Pomohli nám opäť asteroidy

Povrch Mesiaca, krátko po jeho sformovaní, pokrýval jeden obrovský oceán roztavenej horniny. Keď sa magma postupne ochladzovala, husté minerály klesali hlbšie a vytvorili plášť. Na druhej strane menej husté materiály, podobne ako na Zemi, vytvorili kôru.

NASA

Práve materiál z plášte je stredobodom pozornosti a dve štúdie bližšie špecifikovali miesta, na ktorých ho môžeme nájsť. Mesiac totiž neskôr bombardovali veľké asteroidy a materiál sa tak dostal z hĺbky naspäť na povrch.

Ak sa dokážeme k materiálu plášťa skutočne dostať, môžeme sa dozvedieť oveľa viac nielen o formácii samotného Mesiaca, ale aj Zeme a iných vesmírnych telies. Asteroidy tak opäť zohrali dôležitú úlohu v odhaľovaní vývoja Slnečnej sústavy.

Zmapovali koncentráciu tória

Materiál mapovali pomocou detekcie tória, ktorého veľké ložisko našli pri lunárnom južnom póle. Tórium je totiž v pomerne veľkom množstve prítomné práve v plášti Mesiaca, je rádioaktívne a na Zemi má jeden z jeho oxidov veľmi zaujímavé využitie.

NASA/LRO/Lunar Prospector/D. Moriarty

Jeho bod tavenia je totiž až na úrovni 3 300 °C a značne zvyšuje jas plameňa, pričom takmer všetko emitované svetlo je vo viditeľnom spektre. Využíva sa preto v plynových lampách.

„Evolúcia lunárneho plášťa je oveľa zložitejšia, ako sme si pôvodne mysleli. Niektoré minerály, ktoré kryštalizujú a klesajú skôr majú nižšiu hustotu, kým iné, ktoré kryštalizujú a klesajú neskôr, sú naopak hustejšie. Nastáva tak nestabilná situácia, kedy ľahký materiál z dna plášťa sa snaží dostať nahor cez ťažší materiál, ktorý chce klesať. Tento proces sa nazýva gravitačné prevrátenie,“ vyjadril sa pre NASA vedec Daniel Moriarty, ktorý sa podieľal na jednej zo štúdií.

Budúci astronauti sa majú na čo tešiť

Pre lepšie a podrobnejšie pochopenie spomínaných procesov je potrebné priame skúmanie a rozbor materiálu, ktorý sa na Mesiaci nachádza. Ich odobranie môžu zabezpečiť budúci astronauti programu Artemis, ktorý navrátiť ľudí na Mesiac – tentoraz ale na oveľa dlhšie.

SpaceX

Misie sú plánované práve v okolí južného pólu, kde sa nachádza najväčšie údolie vytvorené dopadom cudzieho objektu. Aj preto je toto územie najlepším kandidátom na nájdenie a odobratie vzoriek materiálu z lunárneho plášťa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú