Zatiaľ čo mnohí operátori ešte len plánujú spustenie 5G pripojenia pre smartfóny, americká agentúra NASA sa spojila s japonským technologickým gigantom, aby zašli ďalej. Plánom je pokryť aj vzdialené oblasti týmto rýchlym pripojením, ktoré čoskoro nahradí aktuálne LTE. NASA a SoftBank majú v pláne vypustiť na testovací let dron poháňaný solárnymi panelmi, ktorý by mohol priniesť 5G aj tam, kde by to inak nebolo možné.

Japonská spoločnosť SoftBank má s takýmto šírením internetu svoje skúsenosti. Ešte na začiatku milénia totiž prevádzkovala prototyp lietadla, ktoré bolo širšie ako Boeing 747, no vážilo menej ako jedno jeho koleso, prezradil portál IEEE Spectrum. Ďalším veľkým projektom však má byť testovanie dronu, ktorý môže v budúcnosti šíriť 5G internet a pomôže k rozšíreniu IoT.

Ďalší sľubný projekt rozšíri do sveta rýchly 5G internet

Prvý skúšobný let má dron s názvon Hawk 30 absolvovať už počas budúceho týždňa, pričom sa budú ďalšie lety konať aj v nasledujúcich 3 mesiacoch. Tento prototyp bude lietať vo výške 30 km na zemou a umožní využiť 5G pripojenie v neprístupných oblastiach, informoval Futurism. Budúcnosť tohto rýchleho pripojenia je tak ešte lepšia ako si mnohí mysleli a 5G internetu sa môžu dočkať aj ľudia v odľahlejších krajinách.

NASA

Nenechaj si ujsť
Facebook odpísal drony, ale už má nový spôsob, ako dostať internet do neprístupných oblastí

Takýto projekt však nie je prvý svojho druhu a s obdobnými nápadmi prišli v minulosti aj ďalšie technologické spoločnosti. Podľa portálu Futurism vypustil svojho drona na oblohu aj Facebook, ktorý chcel zistiť či by Aquila dokázal pokryť internetom vzdialené kúty sveta.

Pri testovaní sa mu podarilo lietať niekoľko hodín nad Arizonou, no v júni 2018 bol celý projekt ukončený. Google sa zasa snažil priniesť internet prostredníctvom balóna, ktorý však v roku 2017 nahradil projekt Loon. Ten mal internetom pokryť Keňu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom