Snaha o sprístupnenie internetu aj do odľahlých častí našej planéty je súčasťou niekoľkých veľkých technologických spoločností. Na svojich riešenia pracuje Google, SpaceX či OneWeb a teraz sa opäť hovorí aj o Facebooku.

O spoločnosti vedenej Markom Zuckerbergom bolo dlho známe, že vyvíja veľké drony, ktoré by mohli poskytovať internetové pripojenie. Bezpilotné lietadlá s názvom Aquilla však neuspeli a Facebook nakoniec projekt nedávno zrušil. Podľa nových informácií, ktoré priniesol portál Wired, je však jasné, že spoločnosť už naplno pracuje na inom pláne. V hre totiž majú byť satelity, ktoré by internet poskytovali z orbity Zeme.

Aj Facebook sa tak rozhodol staviť na satelitnú technológiu, ktorú preferujú SpaceX či OneWeb. Ich projekty rátajú s vyslaním tisícov malých satelitov na nízku orbitu Zeme, odkiaľ budú prostredníctvom milimetrových rádiových vĺn vysielať potrebný signál.

Projekt Facebooku dostal názov Athena a podľa dostupných informácií by sa prvý satelit mohol dostať do vesmíru už na začiatku budúceho roku. Je teda zjavné, že spoločnosť na vývoji technológie pracuje už dlhšie, avšak až teraz túto aktivitu potvrdila. Bližšie detaily o snahe Marka Zuckerberga a jeho tímu však zatiaľ známe nie sú.

Zaujímavý súboj konkurentov

Čo sa ešte týka konkurencie, tak iný prístup volí Google. Projekt Loon totiž pracuje so špeciálnymi balónmi, ktoré je možné vyslať do veľkej výšky (okolo 18 kilometrov) a odtiaľ poskytovať internetové pripojenie.

Pohyb balónov je ovládaný prostredníctvom prúdov vetra vo vysokej nadmorskej výške a vďaka tomu ich vie Google dlho udržať nad určitou oblasťou. Spoločnosť už dokonca začala s komercializáciou svojho riešenia. SpaceX vyslal prvé satelity z plánovaného obrovského počtu vo februári tohto roku. Rozšírenie internetového pripojenia je tak ďalšou oblasťou, kde bude rozhodne zaujímavé sledovať súperenie významných konkurentov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom