Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA pokračuje vo svojich túžbach po jadrovej energii vo vesmíre a spolu s Odvetvím pre energiu Spojených štátov amerických požiadala o návrhy, ktoré neskôr zabezpečia jadrový reaktor na povrchu Mesiaca, informuje Phys.org.

Musí vojsť do menšej rakety

Jadrový reaktor, ktorý NASA požaduje, musí zvládnuť prevádzku s dĺžkou 10 rokov, pričom minimálny výkon je 40 kW. Počiatočné návrhy je nutné zaslať už do 19. februára budúceho roka a pri nárokoch na prevádzku podmienky nekončia.

Ako totiž dodáva ABCNews, systém sa musí vojsť do nákladného priestoru rakety s priemerom 4 m, dĺžkou 6 m a maximálnu hmotnosť stanovili na 6 000 kg. Čisto teoreticky ho tak môže k Mesiacu dostať aj Falcon 9, o rakete však zatiaľ NASA nerozhodla a možností je mnoho.

Ďalšou podmienkou je možnosť vypnutia a zapnutia bez ľudskej obsluhy a schopnosť operovať v „podpalubí“ lunárneho pristávacieho modulu, píše Independent.

NASA

Projekt atómového reaktora na Mesiaci je podľa NASA len začiatok a ak skončí úspešne, ďalším krokom bude dostať ho na Mars, kde je slnečné žiarenie o niečo slabšie a solárne panely sú tak o čosi menej efektívne a časom sa môžu zaniesť prachom.

Dočkáme sa jadrovej revolúcie?

USA majú o jadrové technológie v kozme reálny záujem, čomu nasvedčuje aj skutočnosť, že armáda zvolila tri firmy na vývoj nukleárneho-termálneho pohonu. Vybranými spoločnosťami sú General Atomics, Blue Origin a Lockheed Martin, ktoré si prerozdelili spolu 27,4 milióna amerických dolárov.

„Poskytnutie spoľahlivého, vysokovýkonného systému na Mesiaci je ďalším dôležitým krokom v ľudskom vesmírnom prieskume a jeho dosiahnutie máme na dosah,“ vyjadril sa Sebastian Corbisiero, vedúci laboratória „Štiepny povrchový energetický projekt“.

DARPA

Jadrovú energiu využíva napríklad aj nový rover Perseverance, ktorý sa nachádza na Marse a odoberá vzorky, ktoré chce NASA v budúcnosti dopraviť naspäť na Zem. Ide o miniatúrny reaktor s výkonom 110 W, ktorý používa ako palivo oxid plutoničitý, vysvetľuje NASA. Nejde však o takú štiepnu reakciu, akú poznáme z pozemských jadrových elektrární.

Rover Perseverance získava energiu premenou termálnej energie, ktorú generuje prirodzený rozpad paliva, na elektrickú.

Jadrový reaktor, ktorý chce NASA vyslať na Mesiac a na Mars, sa bude tým pozemským podobať oveľa viac, avšak veľkostne sa im vyrovnať nedokáže – čo je aj vzhľadom na limitáciu z hľadiska nosnosti rakety pochopiteľné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú