Dopad asteroidu na Zem by mal v závislosti od jeho veľkosti vážne následky, ktorým však chce predísť vesmírna agentúra NASA. Pri jej plánoch a testoch ako odkloniť letovú dráhu týchto vesmírnych telies jej onedlho pomôže známa spoločnosť, ktorá zostrojila najväčšiu raketu Falcon Heavy. NASA oznámila, že si pre uskutočnenie misie DART v roku 2021 vybrala SpaceX, s ktorým podpísala kontrakt za 69 miliónov dolárov.

Cieľom misie DART (Double Asteroid Redirection Test) bude pomocou rakety spoločnosti SpaceX odkloniť asteroid, ktorý by sa rútil na Zem, iným telesom s vysokou rýchlosťou. Najlepšou voľbou bola pre NASA práve vesmírna firma Elona Muska, ktorá poskytne na demonštráciu týchto plánov svoj Falcon 9 už v júni 2021. Raketa poletí z kalifornskej základne Vandenberg Air Force, pričom by sa k objektu Didymos mala dostať v októbri 2022, kedy bude od Zeme vzdialený 11 miliónov kilometrov, informoval Daily Mail.

NASA bude skúmať asteroidy Didymos a Didymoon

Pokiaľ sa plány misie naplnia podľa očakávaní, dráha asteroidu by sa mala zmeniť, aby tak nezasiahol Zem. NASA pritom využije svoje doterajšie poznatky pre presmerovanie letu asteroidov letiacich na našu planétu, vďaka čomu by sa ľudstvo vyhlo podobnému osudu ako dinosaury pred miliónmi rokov, informuje Futurism. Misa DART sa bude spoliehať na 2,4 metra dlhú raketu so solárnym elektrickým pohonom, ktorá má byť dosť silná na to, aby narazila do 800 metrového asteroidu. Na svojej palube ponesie aj dva malé satelity, ktoré budú skúmať jeho povrch.

Nenechaj si ujsť
NASA učinila zásadný objav. Úplne zmenil doterajšie chápanie asteroidov

Didymos však zaujal aj Európsku vesmírnu agentúru, ktorá podľa Fox News pripravuje svoju vlastnú autonómnu kozmickú loď Hera pre budúce misie. Prvá z nich sa môže uskutočniť už v roku 2023. Vďaka autonómnemu riadeniu by sa mohla táto loď dostať k asteroidu na vzdialenosť 200 metrov, čo by umožnilo jeho pozorovanie zblízka. Hera je však podľa portálu Space jednou z častí veľkého plánu misie AIDA, ktorej cieľom bude poslať aj raketu od NASA do rovnakého systému asteroidov, aby mohla ďalší satelit Didymosu, Didymoon, pozorovať z určitej vzdialenosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú