Vedcom z NASA sa podarilo veľmi zaujímavý objav, ktorý zásadne mení doterajšie poznanie o asteroidoch. Na jednom z nich s názvom Bennu totiž objavili zaujímavý úkaz, kedy sa na jeho povrchu vyskytovali erupcie. Poznatky z tohto pozorovania boli uverejnené v časopise Nature a na stránke Science Alert.

Asteroid Bennu bol objavený v roku 1999 a ide o jeden z objektov, pri ktorých je šanca, že by v budúcnosti mohli zasiahnuť Zem. Pravdepodobnosť že sa tento scenár udeje je 1:2700 a predpokladané obdobie sú roky 2175 – 2199. Ide o približne 500 m (v priemere) objekt, ktorý je súčasťou misie OSIRIS-REx. Sonda začala okolo neho obiehať koncom minulého roka a cieľom je doniesť späť vzorky z jeho povrchu, nakoľko ide o jeden z prvých objektov z ranného vesmíru.

Prvý objav ešte v januári

Doteraz sa asteroidy brali ako väčšie či menšie kusy „skál“, ktoré bezcieľne cestujú vesmírom a na ich povrchu sa nič nedeje. To sa však s najnovším objavom mení, nakoľko na povrchu Bennu boli zaznamenané viaceré erupcie, pričom prvá z nich ešte 6. januára. Následne sonda OSIRIS-REx počas dvoch nasledujúcich mesiacoch pozorne sledovala asteroid, aby sa existencia výbuchov potvrdila. Počas tohto obdobia bola zaznamenaná ďalšia aktivita, pričom niektoré častice boli vymrštené do vesmíru, iné vďaka gravitácii sa vrátili späť na povrch. Pre sondu našťastie nepredstavujú žiadne riziko.

NASA's Goddard Space Flight Center

Prečítaj si tiež
Sonda NASA sa priblížila k asteroidu, ktorý môže obsahovať základné prvky pre vznik života. Stojíme pred historickým objavom?

Asteroidy tak v závere môžu byť oveľa aktívnejšie než sme si mysleli. Vedec Dante Lauretta, ktorý sa na tomto projekte podujal to označil ako najväčší objav jeho vedeckej kariéry. Najbližším cieľom tak bude zistiť, čo tieto erupcie spôsobuje a z akého dôvodu. Zaujímavé je tiež, že z doteraz pozorovaných asteroidov ide o vôbec prvý, kde niečo podobné bolo zaznamenané. Sonda OSIRIS-REx sa späť na Zem vráti niekedy v roku 2023, kedy by mohlo byť zodpovedaných viacero otázok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom