Je tomu len niekoľko hodín, čo Slovensko zasiahla smutná správa o úmrtí jednej z najväčších legiend slovenskej hereckej a humoristickej scény. Vo veku 81 rokov včera večer zomrel Milan Lasica, ktorý sa publiku pred smrťou ešte naposledy poklonil. Počas záverečnej klaňačky v bratislavskom štúdiu L+S odpadol, oživiť sa ho už nepodarilo. Denníku SME to včera krátko po tom potvrdil zdroj blízky Bratislava Hot Serenaders.

Predseda ĽSNS si „uctil“ Lasicu „nenápadnou“ konšpiráciou

Slovenský národ začal smútiť, prišiel o ikonu, na ktorú si budú pamätať ešte mnohé generácie. V osudnom momente mal Milan Lasica dostať náhlu poruchu srdcového rytmu. Zatiaľ čo celý národ a známe osobnosti kondolujú rodine a pozostalým, spomínajú na Lasicov umelecký život a tvorbu, Marian Kotleba nenápadne podsúva ľuďom konšpiráciu, ku ktorej nemusel napísať ani jediné slovo a bolo ihneď jasné, ktorá „bije“.

Predseda ĽSNS si totiž „náhodou“ po takmer polroku spomenul, že Milan Lasica bol zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19. Úplnou „náhodou“ sa tak na jeho Facebooku objavila mesiace stará správa z denníka SME, ktorý ešte 3. februára informoval o tom, že Lasica dostal vakcínu proti koronavírusu v deň svojich narodenín.

Namiesto odkazu so spomienkou na maestra sa Kotleba rozhodol naplniť predpoveď, ktorá prišla zhruba v rovnakom čase a je až prekvapivo trefná. Približne v čase zverejnenia statusu na Facebooku Mariana Kotlebu vyjadril vlastnú predikciu situácie po smrti Milana Lasicu poradca pre boj s hybridnými hrozbami z Ministerstva obrany SR.

Victor Breiner totižto v tom čase zdieľal na svojom profile predpoveď k tomu, ako sa konšpirátori obrátia proti vakcínam a zneužijú smrť Milana Lasicu vo vlastnej kampani proti očkovaniu.

ANTISYSTÉM OTOČÍ SMRŤ MILANA LASICU NA KAMPAŇ PROTI OČKOVANIU📌 Dobrá propaganda je stále šitá na mieru: využíva známe…

Posted by Victor Breiner on Monday, July 19, 2021

„Smrť pána Lasicu bude mať mimoriadne veľký mediálny výtlak a univerzálne otočí pozornosť celej spoločnosti na túto udalosť. Antisystém a jeho dezinfo scéna, ktorí ani zďaleka nemajú výtlak hlavnoprúdopvých médií, musia nutne nasadnúť na túto mediálnu vlnu a naplno ju využiť,“ uviedol v jednom z bodov statusu Victor Breiner.

Takmer rýchlosťou svetla predpoklady naplnil práve Kotleba. Samozrejme, môžeme tento status s článkom o očkovaní Lasicu proti koronavírusu krátko po jeho smrti pokladať za úplnú, číru „náhodu“ a tvrdenia o tom, že chcel šíriť konšpiráciu, za fabulovanie.

Spomenúť si ale na článok starý 5 mesiacov v čase úmrtia hereckej legendy, akou Milan Lasica bol, ale rozhodne „náhoda“ nie je. Aj bez písmen, či akéhokoľvek komentára totiž Kotleba vzbudil svojim statusom pozornosť odporcov vakcín a nenápadne im priniesol konšpiráciu, že smrť Lasicu môže mať čo dočinenia s očkovaním. Vzhľadom na jeho doterajšiu konšpiračnú a dezinformačnú minulosť teda rozhodne nejde o „náhodu“.

Popolušku si uctiť vedel, nebola očkovaná

Pod statusom sa rázom objavili stovky komentárov a stovky reakcií, pričom sa Kotlebovi dostalo v jeho boji proti vakcínam aj súhlasu zo strany jeho podporovateľov. Mnohí však naopak vyjadrili kritické reakcie na status, v ktorom si súvislosti pospája aj „slepý“.

Využiť na konšpirácie o vakcíne ešte aj takú osobnosť ako bol on (Milan Lasica, pozn. redakcie) je už vážne prerazenie toho najhlbšieho dna,“ znie jeden z komentárov pod statusom Mariana Kotlebu.

Ako teda uviedol v zhruba rovnakom čase poradca pre boj s hybridnými hrozbami z Ministerstva obrany SR: „Antisystém si na antivaxerskú propagandu nemohol želať univerzálnejšiu tému, ktorá má navyše aj silný emocionálny náboj“.

TASR - Dano Veselský

Paradoxne si však Kotleba pred niekoľkými týždňami na svojom profile uctil známu českú herečku Libušu Šafránkovú, ktorá sa preslávila v legendárnej rozprávke Popoluška. Šafránková zomrela len deň po operácii, z ktorej sa už nespamätala. Bojovala s rakovinou pľúc.

Takto si ju budeme pamätať. Skutočnú veľkú herečku. Libušu Šafránkovu, milovanú Popolušku.Bola to jedna z nádherných…

Posted by Marian Kotleba on Wednesday, June 9, 2021

Po týchto správach dokázal Kotleba uctiť legendárnu Popolušku vo svojom statuse a pripomenúť si ju dojemnými slovami. Prečo to teda nespravil aj po úmrtí Milana Lasicu ? V jeho prípade totiž mohol zneužiť na šírenie konšpirácie vakcináciu proti koronavírusu, voči ktorej bojuje dlhé mesiace.

Kotleba to skúšal aj pri Viršíkovi

Cynické spájanie smrti Milana Lasicu s očkovaním v Kotlebovom statuse je tak len ďalším pokusom, ako príhodne využiť situáciu a otočiť ju proti očkovaniu. Podobný hoax pritom Kotleba šíril ešte v máji po smrti známeho slovenského moderátora Jula Viršíka, ktorý zomrel na zlyhanie srdca. Krátko predtým, konkrétne 10. apríla, dostal 1. dávku vakcíny proti koronavírusu a druhú dávku dostal 26. apríla.

Dobré ránko, priatelia.Keď 4. novembra 2020 zomrel môj dobrý priateľ, katolícky kňaz Miro Čajka, liberáli a médiá od…

Posted by Marian Kotleba on Wednesday, May 26, 2021

Aj po jeho smrti sa na slovenskej konšpiračnej scéne rozmohli správy, ktoré Viršíkovú smrť pripisovali práve vakcíne proti koronavírusu. Rovnako aj vtedy sa ku konšpirátorom pridal Kotleba, ktorý v statuse uviedol sarkastické vyjadrenie namierené proti očkovaniu. Na tieto absurdné správy v tom čase reagovalo aj ministerstvo zdravotníctva.

ÚMRTIE MODERÁTORA JÚLIUSA VIRŠÍKA NESÚVISELO S OČKOVANÍM Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine pána Viršíka.Pán Viršík…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Thursday, May 27, 2021

Krátko po medializácii, bez bližších informácií, bolo toto úmrtie na internete v rôznych formách spájané s očkovaním. Takéto správy šírili Marian Kotleba, Marek Čulen alebo uživateľský profil Ján Bielik,“ vyjadrilo sa MZ SR na Facebooku.

Konšpirácií má plný Facebook

Práve Kotleba je známy svojim odporom voči očkovaniu, či aj testovaniu proti koronavírusu. Na svojom profile na Facebooku, kam sa po dlhoročnej odmlke vrátil len približne pred rokom, dlhodobo zdieľa množstvo konšpiračných teórií a dezinformácií.

Medzi tie najznámejšie, proti ktorým zasiahol aj sám Facebook, patrí napríklad jeho „liečebné“ video, v ktorom chcel koronavírus poraziť vodkou a sirupom proti kašľu. Ešte začiatkom roka pritom predseda ĽSNS tvrdil, že vakcína proti COVID-19 je podľa jeho neznámeho zdroja určená na experimentálne použitie a ľudia sú „pokusné vzorky“.

Ku konšpiráciám o očkovaní pritom pridal „hodnotné“ bludy aj v závere minulého roka, kedy si z fundovanej odpovede odborníka vytrhol iba časť textu a ten prezentoval ako scenár z námetu na sci-fi. Vakcína má podľa neho zmeniť ľuďom štruktúru buniek. Bližšie sme sa tejto téme venovali v tomto samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom