Známy teoretický fyzik a astrofyzik Avi Loeb prišiel s ďalšou desivou hypotézou, podľa ktorej sa môžu v slnečnej sústave nachádzať neuveriteľné štyri trilióny (4 000 000 000 000 000 000) objektov, ktoré sa podobajú na Oumuamua a môžu patriť mimozemským civilizáciám. Ako upozorňuje portál Futurism, svoje poznatky Loeb zverejnil v štúdii, ktorá zatiaľ neprešla kontrolou ďalších expertov.

Prečo sme ich nenašli?

Avi Loeb je v poslednej dobe známy najmä svojou teóriou o vôbec prvom (ako sa pôvodne predpokladalo) zaznamenanom medzihviezdnom objekte, ktorým je Oumuamua. Ten preletel okolo Slnka, nevysvetliteľne zrýchlil a opäť zamieril preč z našej Slnečnej sústavy. Avi Loeb pritom tvrdí, že sa môže veľmi ľahko jednať o kus mimozemskej technológie a chce, aby sme k nemu rýchlo vyslali sondu, ktorá ho dobehne a zblízka preskúma.

K šialenému číslu sa Loeb dopracoval tak, že sa najprv pozrel na množstvo doteraz pozorovaných medzihviezdnych objektov a schopnosť ľudstva takéto objekty detegovať, čoho výsledkom je ešte desivejšie číslo a to až 40 quintiliárd, teda 40 x 1033 medzihviezdnych objektov v celej Slnečnej sústave. Toto číslo následne Loeb zredukoval na 4 trilióny v potenciálne obývateľnej zóne okolo Slnka, píše The Daily Beast.

ESA/Hubble, NASA, ESO, M. Kornmesser

Takéto objekty sú ideálnymi kandidátmi na ďalší výskum, keďže sa ľudstvu doteraz materiál z medzihviezdneho priestoru do rúk nedostal. Aj o to sa snaží Avi Loeb, ktorý chce v oceáne na Zemi nájsť objekt, ktorý pred rokmi vstúpil do zemskej atmosféry a podľa všetkého sa takisto jedná o materiál, ktorý pochádza z medzihviezdneho priestoru – dokazuje to jeho rýchlosť a trajektória.

Dopadol na Zem

Prvý medzihviezdny objekt dostal technický názov CNEOS 2014-01-08 a 8. januára 2014 do zemskej atmosféry narazil neuveriteľnou rýchlosťou 210 000 km/h, čo je oveľa viac, než dosiahne drvivá väčšina malých prilietavajúcich asteroidov. Objekt tiež nedosahoval žiadne závratné rozmery a v priemere meral len takmer pol metra.

Aj keď to znie skutočne šialene, vedci chcú zvyšky jedinečného asteroidu nájsť a to aj napriek skutočnosti, je to ťažšie ako nájsť ihlu v kope sena. Vedcov to však neodrádza, pretože sa im doteraz nepodarilo získať žiadny medzihviezdny materiál, ktorý nám môže zodpovedať množstvo dôležitých otázok o okolitom vesmíre.

Ide o mimozemšťanov?

Je pochopiteľne vylúčené, aby sa v prípade všetkých spomínaných objektov jednalo o mimozemské technológie. Nie je ale vylúčené, že niektoré z nich sú skutočne mimozemskými vesmírnymi loďami, aj keď to môže znieť šialene.

NASA

Napríklad medzihviezdny objekt Oumuamua mohol byť podľa Loeba jedna z antén alebo komunikačných bodov oveľa väčšej siete podobných objektov. Tie môžu byť roztrúsené v medzihviezdnom priestore a fungovať ako komunikačná sieť mimozemskej civilizácie. Jednou zo zvláštností Oumuamua je jeho tvar a fakt, že teleskopy tiež nezachytili prakticky žiadne infračervené žiarenie. To znamená, že jeho povrch je až 10-násobne jasnejší, než tomu je pri asteroidoch Slnečnej sústavy.

Avi Loeb je známy svojimi teóriami, ktoré často naznačujú prítomnosť mimozemskej civilizácie a aj keď sa jedná o názory odborníka podložené číslami, prítomnosť mimozemšťanov nedokazujú. Obrovské množstvo expertov navyše s Loebom nesúhlasí a vždy je možné, že nám len chýba dôležitá premenná či poznatok, ktorý by takéto závery vyvrátil.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP