Známa slovenská iniciatíva Konšpirátori.sk zverejňuje a hodnotí pochybné konšpiračné a dezinformačné weby na internete, pre ktoré vytvorila aj špeciálny zoznam s bodovacím systémom.

Na ňom sa na najvyšších priečkach ocitol aj Hlavný denník, ktorý bol podľa hodnotiacej komisie označený za jeden z najväčší konšpiračných webov na Slovensku. Aktuálne to však súd nariadil zmeniť a denník musel byť zo zoznamu odstránený, informuje Startitup.

Súd „vyhodil“ konšpirátorov zo zoznamu Konšpirátorov.sk

Siahodlhý zoznam konšpiračných a dezinformačných stránok v projekte Konšpirátori.sk tak nútene podľa rozhodnutia súdu opustilo meno Hlavného denníka. Stránka, ktorá pravidelne publikuje pochybné a konšpiračné články, bola zaradená v spomenutom zozname s pomerne vysokým hodnotením 7,9 bodov.

Podľa hodnotenia komisie totiž obsahuje klamlivé, dezinformačné správy, lživú propagandu v rozpore s faktami a nerešpektuje základy novinárskej etiky,“ píše sa v tlačovej správe stránky Konšpirátori.sk.

Voči tomuto zaradeniu na zoznam sa však Hlavný denník začal brániť s pomocou advokátov z ULC Čarnogurský. Tým sa podarilo presvedčiť nakoniec aj samotný súd o tom, že Hlavný denník je s iniciatívou Konšpirátori.sk, ktorej cieľom je zamedziť zverejňovaniu reklám na pochybných a konšpiračných stránkach, v súťažnom vzťahu.

Vydavateľ Hlavného denníka spolu so svojimi právnymi zástupcami z ULC Čarnogurský použil voči Konšpirátorom rovnakú taktiku ako v spore z Hlavnými správami. Súd sa manipuláciami aj zjavnými nepravdami snažil presvedčiť, že Konšpirátori.sk sú v akomsi konkurenčnom vzťahu s Hlavným denníkom. A sudkyňa Andrea Hrneková z Okresného súdu Bratislava I. mu uverila, aj keď žiadne dôkazy k tomu nepredložil,“ uvádza sa v tlačovej správe projektu Konšpirátori.sk.

Kvôli rozhodnutiu súdu tak musela byť stránka Hlavný denník odstránená zo zoznamu konšpiračných webov, avšak členovia iniciatívy sa voči verdiktu odvolali. „Nie sme s nimi v žiadnom súťažnom vzťahu a keď vidím, čo šíria, tak by ma veľmi mrzelo byť s nimi v akomkoľvek vzťahu,” okomentoval výsledok súdu Ján Urbančík, spoluzakladateľ projektu a predseda Konšpirátori.sk, o.z..

„Rozhodnutie súdu o vydaní neodkladného opatrenia si nedokážeme vysvetliť a považujeme ho za absolútne neprimeraný zásah do slobody prejavu. Tak, ako Hlavný denník má ústavné právo šíriť nezmysly, projekty, rovnako portály, ako je náš, majú právo na to poukazovať,” podotkol Urbančík.

Ako ďalej píše tlačová správa iniciatívy Konšpirátori.sk, „neodkladné opatrenie vydané bratislavským okresným súdom je neštandardné aj z toho dôvodu, že neukladá žalobcovi povinnosť podať žalobu. Aj keď Hlavný denník navrhoval súdu, nech vydá neodkladné opatrenie len do konca súdneho konania, súd sa rozhodol, že zákaz vydá natrvalo a žalobu vôbec nie je potrebné podávať. Hlavný denník si tak môže užívať to, že medzi spornými webmi nie je a k dokazovaniu nikdy nemusí dôjsť“.

NEPREHLIADNI
Na Facebooku skončila ďalšia známa slovenská dezinformačná stránka. Mala vyše 31-tisíc fanúšikov

Pochybný zdroj sa niekoľkokrát premenoval

Sporný konšpiračný web bol na zozname dlhodobo práve kvôli šíreniu konšpiračných a dezinformačných správ. O „transparentnosti“ portálu vypovedá aj minulosť jeho stránky na Facebooku, ktorá bola dovedna premenovaná od 6. júla 2018 až 3-krát, pričom naposledy si ponechala aktuálny názov. Vo svojom začiatku pôsobila pod názvom „Konzervatívny Výber – online denník“.

V polovici februára 2019 sa spojila aj so stránkou Hlavný denník sk, čím sa stránke podarilo zvýšiť počet fanúšikov a dosah jej príspevkov. Aktuálne ju sleduje vyše 30 tisíc ľudí. Podotknime, že na Facebooku pôsobia konšpirátori aj pod obdobným názvom so stránkou Denník s takmer 22 tisíc sledovateľmi, ktorá využíva rovnaké logo ako Hlavný denník.

Obe stránky uvádzajú rovnakého vydavateľa. V prípade Denníka došlo k jeho vzniku už v roku 2017 a dosiaľ bol názov stránky premenovaný až 6-krát, pričom spočiatku začínala pod označením „Ovečky- brzda civilizácie“. Neskôr bol v rokoch 2018 a 2019 Denník na Facebooku známy aj pod názvami „Ovečky- brzda civilizácie – národná koalícia“, „Národná Koalícia 3“, „NÁRODNÁ KOALÍCIA 3“ a „Národná koalícia denník“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú