Pandémia ochorenia COVID-19 má do dnešného dňa na svojom konte už vyše 247-tisíc nakazených a viac ako 10-tisíc obetí. Situácia je vážna v mnohých krajinách sveta, a preto sa niet čomu čudovať, že poprední vedci robia všetko preto, aby čo najskôr našli účinnú protilátku. Pomáha im v tom dokonca aj najvýkonnejší superpočítač sveta. O téme píše portál Futurism.

Do hľadania lieku sa pustili aj vedci z Národného laboratória v Oak Ridge, ktoré patrí pod Ministerstvo energetiky USA. V nedávnom článku sme ťa informovali, že na tento účel využívajú jeden z najsilnejších superpočítačov na svete, Summit, ktorý je založený na architektúre od spoločnosti IBM.

Spustením tisícok simulácií sa budú snažiť nájsť účinné zlúčeniny, ktoré by mohli bojovať proti koronavírusu. Najnovšie sú známe aj prvé výsledky, kedy superpočítač dokázal identifikovať 77 zlúčenín, pri ktorých sa dá predpokladať, že by sa mohli prilepiť na proteín koronavírusu. To by mu malo znemožniť infikovanie hostiteľskej bunky, čím by sa stal neúčinným.

„Naše výsledky neznamenajú, že sme našli liek alebo liečbu pre koronavírusy,“ povedal Jeremy Smith, riaditeľ Oak Ridge National Laboratory vo svojom vyhlásení. „Veríme však, že tieto zistenia poskytnú informácie, ako základ pre ďalšie skúmania, a proces hľadania lieku tak bude urýchlený“ dodal.

Použitím predtým vytvorených modelov vedci simulovali, ako by častice vírusového proteínu reagovali na rôzne zlúčeniny liečiv. Tím znížil zoznam zo 77 na prvých 7 najsľubnejších kandidátov na liečbu vírusu COVID-19, ktorý sa označuje aj ako SARS-CoV-2.

Tím vedcov plánuje spustiť aj ďalšiu simuláciu pomocou vysoko presného modelu proteínov s bodmi, ktoré boli identifikované v štúdii vytvorenej iným tímom odborníkov.

Superpočítač Summit spotrebuje 13 megawattov, váži 340 ton a disponuje obrovským výpočtovým výkonom. Je zložený z 220 800 procesorových jadier (9 216 procesorov IBM Power9), viac ako 27 000 grafických kariet Nvidia V100 Tensor Core (188 416 000 CUDA jadier), 9,2 PB pamäte a 250 PB NVRAM úložného priestoru.

Nie nadarmo ide o najvýkonnejší počítač na svete. Aj vďaka jeho pomoci tak môžu vedci dosiahnuť nové informácie, ktoré im pomôžu pri ďalšom boji. Stojí pred ním však neľahká úloha.

Ďalšie články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú