Koronavírus je do dnešného dňa potvrdený v takmer 110 000 prípadoch, pričom počet ľudí, ktorí mu podľahli, atakuje viac ako 3800. Prvé prípady zaznamenali už aj na Slovensku. Úmrtnosť je síce stále „len“ okolo 3,5 %, no nie je vylúčené, že s počtom narastajúcich prípadov sa toto číslo bude zvyšovať. Najviac ohrozenou skupinou sú pritom starší ľudia a tí, ktorých imunita je oslabená.
Pravdou ostáva, že väčšinou má ochorenie mierny priebeh, ktorý je podobný chrípke a lieči sa tak dostupnými liekmi. Snaha vedcov je však prísť na účinnú protilátku, ktorá je priamo určená na boj s týmto vírusom. To však vôbec nie je jednoduché, aj vzhľadom na to, že vírus medzičasom zmutoval a dnes sú známe jeho dve podoby.

Do hľadania lieku sa preto pustili aj vedci z Národného laboratória v Oak Ridge, ktoré patrí pod Ministerstvo energetiky USA. Využívajú pritom jeden z najsilnejších superpočítačov na svete, Summit, ktorý je založený na architektúre od IBM.
Pomocou neho vytvorili počítačový model, ktorý identifikuje tisícky zlúčenín s molekulou, ktorá sa pravdepodobne dokáže viazať na glykolyzovaný proteín Spike vo víruse a blokovať ho, čo by zabránilo jeho infikovaniu ľudských buniek – píše TomsHardware.
Zdroj cenných informácií v ďalšom boji
Superpočítač Summit disponuje obrovským výpočtovým výkonom. Je zložený z 220 800 procesorových jadier (9 216 procesorov IBM Power9), viac ako 27 000 grafických kariet Nvidia V100 Tensor Core (188 416 000 CUDA jadier), 9,2 PB pamäte a 250 PB NVRAM úložného priestoru. Nie nadarmo ide o najvýkonnejší počítač na svete. Aj vďaka jeho pomoci tak môžu vedci dosiahnuť nové informácie, ktoré im pomôžu pri ďalšom boji. Stojí pred ním však neľahká úloha.
Z viac ako 8000 molekulových zlúčenín bolo vybraných 77, ktoré majú najväčší potenciál a budú terčom ďalšieho skúmania. Ak by sa vedcom podarilo nájsť tú správnu, pravdepodobne by dokázali nájsť úspešnú protilátku s vysokou mierou účinnosti. Práve počítač ich má experimentálne overiť, čo vzhľadom na jeho výkon bude trvať len 1 – 2 dni. Vedci teda nepredpokladajú, že priamo nájdu nový liek v boji proti Covid-19, avšak zistenia by mohli poslúžiť ako cenné informácie do budúceho výskumu.
Teraz čítajú

VIDEO Slovenský AeroMobil vzlietol. Firma odhalila zábery z testov, predaj odštartuje o 2 roky

VIDEO Žiadna Tesla ani „luxusný Nemec“. Prvá automobilka posiela na cestu auto s 3. úrovňou autonómneho riadenia

PRIPOMIENKA Nová Škoda Fabia odhaľuje detaily: Takéto motory a technológie dostane, bude ale priestrannejšia aj bezpečnejšia

Obrovský bezpečnostný pokrok. Podmorský kábel Google využili na detekciu zemetrasenia, pri testoch fungovali príkladne

Peugeot zmenil svoje logo. Symbolizuje zameranie sa na väčšiu eleganciu a prioritu elektrifikácie
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Môže za smrť 14 ľudí a NASA musela klamať, aby vôbec fungoval. Toto je príbeh Raketoplánu

Euro Truck Simulator 2 dostane veľké rozšírenie. Vodiči sa konečne pozrú aj na východ Európy

Klimatická zmena nás nezabije. Ešte predtým sa ľudstvo udusí kvôli kríze, ktorá je doslova za rohom

V Bratislave vznikol podnik s najpálivejšími krídelkami na Slovensku. Recepty si vymýšľajú sami a Slováci ich milujú
