Ak aspoň občas sleduješ dianie vo svete technológií, určite si si všimol, že najmä v oblasti smartfónov bol rok 2018 jeden z najlepších. Rýchlosť vývoja a inovácií ide neskutočným tempom vpred, čo platí aj v tomto prípade. V oblasti smartfónov priniesol rok 2018 hneď niekoľko skvelých vlajkových lodí, nové procesory, viacnásobný počet kamier a mnoho ďalších vymožeností. 

Na druhej strane však vždy nastane aj nejaká chybička, ktorých sa v skvelom roku 2018 udialo hneď viacero. Hlavná pozornosť sa však zväčša venuje len úspešným výsledkom a tie horšie zapadnú prachom. Poďme si teda oprášiť hneď viacero smartfónov či iných zariadení, ktoré boli v tomto roku veľkým sklamaním.

Prečítajte si tiež!
Honor View 20 má 48 MPx fotoaparát a je prvým smartfónom sveta, ktorý využíva technológiu nanolitografie

RED Hydrogen One Phone

Prvým adeptom na prepadák roka je smartfón, ktorého príchod bol svojho času veľmi očakávaný. Už na začiatku sa hovorilo o tom, že novinka buď zažiari, alebo sklame. S odstupom času môžeme skonštatovať, že RED Hydrogen One Phone rozhodne sklamal. Nevýhodou boli aj očakávania, ktoré boli vysoké, no potvrdilo sa pravidlo ‚‚kto nič nečaká, nebude sklamaný‘‘.

Hlavným lákadlom bol unikátny holografický displej, ktorý poskytuje trojrozmerný obraz aj bez špeciálnych 3D okuliarov. V skutočnosti je však výsledný efekt takmer nulový, nakoľko aplikácií, ktoré by podporovali túto funkciu, existuje veľmi málo. Fotoaparát sa taktiež radí k tým podpriemernejším. Celkový dojem nepridáva ani mohutná konštrukcia či výsledná cena, ktorá zabolí nejedného z nás.

Palm Phone

Rovnako veľké očakávania boli aj od tohto miniatúrneho smartfónu, ktorý sa však umiestnil hneď na druhom mieste v rámci najhorších technologických zariadení v roku 2018. Princíp fungovania Palm Phone je založený na Apple Watch. Hovory či SMS tak môžeš z menšieho displeja spravovať v prípade, keď svoj bežný smartfón necháš doma.

Hlavné využitie tak mal nájsť v prípade športovania, výletov či festivalov, čo sa však neujalo. Kvalita hovorov sa ukázala ako veľmi zlá a dobré hodnotenie nepridala ani krátka životnosť batérie či cena 350 dolárov. Za približne rovnakú cenu sú pravdepodobne Apple Watch oveľa lepšou voľbou.

Nové gestá v rámci Android 9 Pie

Tie boli predovšetkým reakciou na gestá, s ktorými prišiel iPhone X. V prípade Apple sa jedná o plynulosť a skvelú implementáciu do praxe, pričom nemusíte strácať čas a nepotrebujete žiadne tlačidlá. O podobnú myšlienku sa teda pokúsil aj Google prostredníctvom Android 9 Pie. Pre niektorých možno skvelá funkcia, no viacerí kritici sa zhodujú na tom, že išlo o síce dobrú myšlienku, no veľmi nepodarený pokus.

Stredná cenová kategória Samsung smartfónov

Smartfóny v strednej a nižšej triede spoločnosti výrazne zaostávajú v porovnaní s konkurenciou. Reč je predovšetkým o konkurentoch v podobe OnePlus, Xiaomi či Honor. Dôkazom toho sú aj najnovšie štatistiky, ktoré ukazujú, že štvrťročné objednávky smartfónov stále klesajú už od roku 2016.

V roku 2018 priniesol Samsung hneď dve zariadenia zo série Galaxy A, ktorých cenovku môžeme zaradiť do strednej až nižšej kategórie. V porovnaní s konkurenciou však ide o smartfóny, ktoré sú cenovo približne rovnaké, no to sa niekedy nedá povedať o výkonnosti. Tomuto problému a porovnaniu smartfónov strednej cenovej kategórie sme už dávnejšie venovali samostatný článok a podrobné porovnanie, ktoré si môžeš prečítať tu.

[twenty20 img1=“149205″ img2=“141037″ offset=“0.5″]

Drahé iPhony a dlhé nabíjanie

Z dlhodobého hľadiska sa používatelia iPhonov sťažujú len málokedy. Smartfóny disponujú stálymi aktualizáciami a systém funguje ako hodinky, bez sekania či spomalenia po určitom čase. Rovnako to platí aj v prípade najnovších modelov, ktoré sú vybavené viacerými skvelými vlastnosťami. Za cenu vyše 1000 € je to však asi samozrejmosťou.

Čo však výrobcovia nepokladali za samozrejmé, je pridanie rýchlonabíjačky, ktorá je súčasťou už takmer každého Android zariadenia. Plné nabitie iPhonu niekedy zaberie aj 3 hodiny, čo je v súčasnosti takmer nepredstaviteľné. Dôkazom je aj porovnanie plného nabitia batérie smartfónov z 0 % na 100 %, v ktorom obsadili iPhony posledné priečky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP